Firma testuje štvordňový pracovný týždeň. Platy zamestnancov pritom neznížia

Robo Opatovský a jeho dcéra Hanka - Snehuliak
Zdroj: Shutterstock / Gorodenkoff

Predstavitelia firmy na Novom Zélande uviedli, že ak pôjde všetko dobre, zvážia možnosť rozšírenia tohto konceptu aj do ďalších svojich prevádzok.

Myšlienkam skrátenej pracovnej doby je naklonených stále viac firiem po celom svete. Najnovšie koncept štvordňového pracovného týždňa otestuje novozélandská pobočka britsko-holandskej spoločnosť Unilever. Test by mal trvať celý rok a zamestnanci firmy si dokonca môžu vybrať, ktoré štyri dni chcú pracovať, informuje CNN.

Spoločnosť zaoberajúca sa distribúciou spotrebného tovaru oznámila, že otestuje kratšiu pracovnú dobu pre všetkých svojich 81 zamestnancov na Novom Zélande. S testom začne už tento mesiac a potrvá rok. Gigant pritom po celý tento čas ponechá svojim zamestnancom plnú mzdu. Vedci z Technologickej univerzity v Sydney budú následne skúmať ich pracovné nasadenie a reálne výsledky.

Predstavitelia firmy uviedli, že ak pôjde všetko dobre, zvážia možnosť rozšírenia tohto konceptu aj do ďalších svojich prevádzok. „Dúfame, že výsledkom skúšky bude, že naša firma ako prvá globálna spoločnosť na svete prijme takýto spôsob práce, ktorý poskytuje hmatateľné výhody pre zamestnancov i pre podnikanie,“ uviedol vo vyhlásení Nick Bangs, výkonný riaditeľ spoločnosti Unilever Nový Zéland.

Zdroj: Shutterstock / Firma V

Unilever nie je prvou firmou na Novom Zélande, ktorá prijala zmenu v pracovnom čase. V roku 2018 miestna spoločnosť Perpetual Guardian, ktorá pomáha zákazníkom pri správe závetov a majetku, uskutočnila dvojmesačnú skúšku. Firma uviedla, že bola taká úspešná, že sa neskôr rozhodla štvordňový pracovný čas zaviesť natrvalo. Bangs uviedol, že jeho tím sa inšpiroval práve výsledkami spoločnosti Perpetual Guardian.

Myšlienku skrátenia pracovného času, ktorá by mohla pomôcť nielen zamestnancom, ale aj samotnej ekonomike, uvítala aj novozélandská premiérka Jacinda Ardern. V máji tamojšia vláda diskutovala o spôsoboch znovuobnovenia domáceho cestovného ruchu. Podľa premiérky dáva práve skrátený pracovný čas priestor pre zamestnancov, ktorí by voľno mohli využiť aj na rekreáciu.

Zdroj: Profimedia.sk

Nový trend postupne začínajú zavádzať aj veľké spoločnosti v krajinách po celom svete. Minulý rok v japonskej pobočke spoločnosti Microsoft zaviedli štvordňový pracovný čas a zamestnancom umožnili voľné piatky. Aj keď sa čas strávený v práci znížil, produktivita meraná tržbami na jedného zamestnanca, vzrástla o takmer 40% v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

O štvordňovom pracovnom týždni sa začalo uvažovať ako o možnom spôsobe zlepšenia rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Mnohé podniky k tomuto kroku pristúpili, aby predišli vyhoreniu svojich zamestnancov.

NOVÝ ZÉLAND/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Firmy

Dôležité udalosti