Mikas aj Krajčí varujú pred návratom do škôl, Gröhling už nemá viac trpezlivosti

Alex a Ema
Zdroj: TASR

Na rokovanie priniesol plán, na základe ktorého by sa cez víkend mohlo začať pilotne testovať.

Zlom v trpezlivosti ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) je na konci, uviedol to pred utorkovým rokovaním ústredného krízového štábu. Rezort školstva predložil na zasadnutie štábu plán návratu žiakov do škôl.

Tvrdí, že požiadavka pretestovať všetkých na 100 percent, teda žiakov, učiteľov aj rodičov detí, je nerealizovateľná. „Oslovili sme samosprávy, zriaďovateľov, aby nám pomohli s realizáciou. Ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí," povedal minister s tým, že pripravili návrh, ktorý bol odporúčaný zo strany epidemiológov. Z návrhu vyplýva, že dohodli hranicu 70 percent, ktorá by stačila na to, aby sa škola otvorila.

Na rokovanie priniesol Gröhling plán, na základe ktorého by sa cez víkend mohlo začať pilotne testovať. Do "pilotného projektu" sa má podľa ministra zapojiť len pár desiatok škôl, predovšetkým na západe krajiny. "Tie by sme vedeli počas víkendu pretestovať. Potom by sme sa pozreli na to, ako to funguje, a vedeli by sme to upraviť v januári," poznamenal.

Podľa Gröhlinga by sa do škôl mali vrátiť najmä žiaci na západe Slovenska. Minister si nevie predstaviť, ako by zadali povinnosť pretestovať všetkých. To, či návrh prejde, zatiaľ komentovať nechcel.

Krajčí je proti Gröhlingovmu plánu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí nechápe, prečo by sa mala by hranica na testovanie  70 percent. Nemyslí si, že toto bolo zadanie, ktoré šéf rezortu školstva dostal.

Vyhlásil, že otvorením škôl sa zhorší epidemiologická situácia. „Otvorme školy, ale dohodnime sa, ako sa masívne bude testovať celá populácia. Pretestovanie, pokiaľ bude málo ambiciózne, nám nedokáže udržať episituáciu pod kontrolou," argumentoval.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

Návrat detí do škôl predstavuje aj podľa hlavného hygienika Jána Mikasa riziko šírenia infekcie novým koronavírusom. Zvýši sa aj mobilita ľudí.  „Cieľom všetkých je, aby sa žiaci a študenti dostali do škôl, ale musíme pragmaticky pozerať na situáciu a zhodnotiť toto riziko," povedal Mikas.

K plánu návratu detí do škôl ministra Gröhlinga má hlavný hygienik viacero otázok. Chce si počkať na diskusiu na krízovom štábe. Epidemiologická situácia podľa Mikasa na Slovensku stále nie je zvládnutá. „Ak chceme mať pokojné Vianoce, tak sa musíme vyvarovať nástrahám," podotkol.

O tom, prečo bol pondelkový (30. 11.) krízový štáb zrušený, Gröhling nevedel. Verí, že ÚKŠ sa pozrie na to, prečo je vzdelanie dôležité. Dodal, že významné je aj zdravie a bezpečnosť ľudí.

BRATISLAVA/TASR, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti