Marček dostal za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 25 rokov natvrdo

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR

Najvyšší súd mu trest, oproti pôvodnému rozsudku, zvýšil o dva roky.

Senát Najvyššieho súdu zvýšil pre Miroslava Marčeka trest. Je odsúdený za vraždy novinára Jána Kuciaka i jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ale aj Petra Molnára. Odsedí si tak 25 rokov vo väznici s maximálnym stupňom stráženia. Rozsudok je právoplatný.

Na pojednávaní nebol, zastupoval ho advokát Martin Endrödy. Na verejné zasadnutie neprišli ani rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková rozhodovali o výške trestu po tom, ako sa odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, čo sa týka výšky trestu. Zamietol aj odvolanie poškodených rodičov zavraždených vo veci výšky nemajetkovej ujmy.

Zdroj: TV Markíza

„Súd zobral do úvahy okolnosti skutkov, spôsob ich spáchania a posúdenie osobnosti obžalovaného,“ uviedla predsedníčka senátu Alena Šišková. Dodala, že tri osoby zavraždil chladnokrvným spôsobom, pričom z vykonaného dokazovania nevyplýva, že by sa snažil predísť náhodným obetiam skutkov.

Reakcie na rozsudok

Zvýšenie trestu považuje zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic za malé víťazstvo. Trest považuje za adekvátnejší. "Ani 25 rokov nenahradí ľudské životy, ale je to spravodlivejší trest, ako o tom rozhodol súd prvého stupňa, takže z tohto uhla pohľadu je to malé víťazstvo, pretože veľká bitka nás čaká v hlavnej kauze, kde sú obžalovaní Marian K. a Alena Zs.," povedal Lipšic. Verí, že sa s odvolaniami v ich prípade podarí uspieť.

"Nezostáva nám nič iné len rešpektovať rozhodnutie," reagoval Marčekov právny zástupca Martin Endrödy.

Rozhodnutie o zvýšení trestu je v zmysle návrhu dozorujúcich prokurátorov. V reakcii to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel. Keďže Najvyšší súd nepristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestnej sadzby, rozhodoval len medzi 25-ročným trestom a doživotím. Napokon sa priklonil k miernejšiemu trestu.

"Hoci pôvodné znalecké posudky hovorili o nemožnosti resocializácie zo psychologického hľadiska, bolo potrebné zohľadniť aj to, že táto osoba počas prípravného konania začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní," doplnil prokurátor.

Marček sa počas konania priznal k páchaniu trestnej činnosti a napomáhal k jej objasňovaniu.

Súd sa stotožnil s námietkami prokuratúry, že existujú právne prekážky pre možnosť mimoriadneho zníženia trestnej sadzby pod 25-ročnú hranicu. "Tie boli v tom, že mimoriadne znižovanie trestu bolo možné len v prípade páchania trestnej činnosti organizovanou skupinou, čo bolo len pri prvom skutku. Ako to bolo aj zrekapitulované predsedníčkou senátu, dôvody na mimoriadne znižovanie trestu neboli uznané," uviedol Kysel.

Marčeka senát ŠTS pôvodne 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej aj podnikateľa Petra Molnára. Obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú senát ŠTS následne 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.


BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti