Obvinili veľké ryby, okrem Lučanského aj muža, ktorého podozrievali z vynášania sýkorovcom

Reflex
Zdroj: TASR

V rámci akcie Judáš obvinili dokopy osem ľudí, nechýbajú ani vysokí policajní funkcionári.

Od stredajšieho rána prebiehala policajná akcia, pri ktorej zadržali niekoľko ľudí. Podľa našich informácií sú medzi nimi bývalí policajti či vysokopostavení funkcionári.

Jedným z nich je Jozef Rehák, ktorý šéfoval odboru zvláštnych činností. Mal pod sebou odposluchy a sledovania, jeho podriadeným bol Norbert Paksi. Ten je obvinený v inom prípade a spolupracuje s políciou.

Reháka v minulosti podozrievali z vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov. Niektorí členovia gangu ho podľa našich informácií identifikovali a tvrdili, že na výmenu za citlivé informácie od nich bral peniaze. Vyšetrovalo sa to ešte pred piatimi rokmi, no inšpekcii a ani prokurátorovi ÚŠP to vtedy na obvinenie nestačilo.

"Po vykonaní všetkých potrebných procesných úkonov rozhodol vyšetrovateľ inšpekčnej služby v zmysle Trestného poriadku a trestné stíhanie zastavil v auguste 2017, uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Prečítajte si aj: Šéf SIS ešte nevie, či skutky zadržaných súviseli s prácou príslušníkov SIS

Dennik N informuje, že medzi obvinenými je aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Má sa vracať domov z Chorvátska a s políciou sa dohodol, že príde sám na výsluch. Polícia informáciu nekomentuje. "V súčasnom štádiu konania nie je možné k veci poskytovať žiadne informácie," reagoval hovorca policajného Michal Slivka.

Informáciu o zásahu potvrdila aj polícia na sociálnej sieti s tým, že zásah je pokračovaním akcie Božie mlyny. Tentoraz dostala akcia názov Judáš. Dokopy obvinil osem ľudí, ich trestná činnosť sa týka korupcie. Sedem mien už poznáme, kto je posledným zadržaným a obvineným nateraz známe nie je.


Medzi zadržanými je aj námestník šéfa SIS Boris Beňa. Beňa má za sebou neuveriteľnú kariéru v policajných zložkách. Bol Banskobystrický krajský policajný riaditeľ, šéfoval inšpekcii SIS a momentálne je novovymenovaným 1. námestníkom SIS.

Ďalším zadržaným je Daniel Čech, bývalý viceprezident Finančnej správy, informujú topky.sk.

Ďalší zadržaní v rámci akcie Judáš sú podľa informácií portálu vedúci 4. Operatívneho oddelenia NAKA Marián Kučerka a bývalý policajt bratislavského krajského riaditeľstva Ladislav Vičan.

„Jedna osoba je obvinená aj z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti, vydierania a ďalšia osoba je obvinená aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ide o osoby, ktoré v minulosti pôsobili, a niektoré stále aj pôsobia na vysokých funkciách policajného zboru, SIS a Kriminálneho úradu finančnej správy," píše polícia.

Zdroj: TASR

Podľa vyšetrovateľa sa trestnej činnosti dopúšťali dlhodobo a minimálne v ôsmich skutkoch. Zatiaľ zadržali šesť osôb, s ktorými od rána pokračujú procesné úkony.

Reakcie na zatknutie Lučanského

Expremiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (obaja nezaradení) veria, že polícia pri zatýkaní nekoná na politickú objednávku a má dostatok dôkazov. Správa o tom, že polícia mala obviniť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, Pellegriniho prekvapila, pretože za jeho vedenia sa podľa expremiéra začali diať veci a rozpracovávať akcie, ktoré momentálne vrcholia zatýkaním.

Saková zatiaľ nemá bližšie informácie, čoho sa malo týkať obvinenie Lučanského. "Nemám ani informácie, ktorého obdobia sa malo toto obvinenie týkať. Zatiaľ sa teda k tomu nebudem vyjadrovať a len dúfam, že to nie je žiadna politická objednávka," povedala v stredu novinárom. "Dúfam, že polícia a prokuratúra všetko robí podľa najlepšieho vedomia a svedomia a podľa litery zákona," skonštatovala Saková s tým, že verí, že to tak bolo aj pri zadržaní šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Saková dúfa, že sa tieto kroky nedejú "len na základe pochybnej výpovede kajúcnika, ktorý sa svojimi výpoveďami chce vyviniť z vlastnej nekalej trestnej činnosti". "Nezabúdajme, že práve za pôsobenia generála Lučanského boli zatknutí vrahovia novinára a jeho partnerky. A za jeho pôsobenia vo funkcii sa začali na Slovensku vyšetrovať veľké kauzy vyplývajúce z komunikácie Threema, ako sú Búrka, Víchrica, Dobytkár a ďalšie," skonštatovala Saková.

Pellegrini takisto tvrdí, že počas funkčného obdobia Lučanského sa rozpracovali akcie, ako Dobytkár či Búrka. Informáciu o obvinení má Pellegrini len z médií, preto nevie ani čoho by sa obvinenie malo týkať.


"To je taký škandál, ktorý sa podľa mňa nedeje ani niekde v Afrike, že máme celé bývalé vedenie polície vo väzbe alebo obvinených," reagoval podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) na informáciu o tom, že polícia mala obviniť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Slová exministra vnútra Roberta Kaliňáka o tom, že exšéf polície Tibor Gašpar bol najlepší a Lučanský bol "skoro najlepší" nadobúdajú podľa Šeligu úplne iný význam.

Komplexné zatýkanie vysokých funkcionárov je dôkazom prepojenia mafie, ktorá nám tu vládla, povedal poslanec Juraj Krúpa (OĽANO). "Ťažko sa to teraz hodnotí, pretože nemám informácie, z čoho konkrétne je pán Lučanský obvinený, ale vyzerá to byť nejaká situácia, čo sa týka komplexného zatýkania. Pravdepodobne tam budú podľa polície podozrenia, prepojenia na nejakú spoluprácu. To len dokazuje to, že všetky tieto zatýkania, vyšetrovania sú dôkazom prepojenia mafie, ktorá nám tu vládla," skonštatoval.

Krúpa v reakcii na údajné obvinenie Lučanského reagoval, že si spomína na slová Pellegriniho, ktorý vyzdvihoval Lučanského i Gašpara ako veľkých profesionálov. "Vidíme, ako to vyzerá. Presne asi takíto profesionáli boli aj títo páni politici, ktorí sa k veciam takto stavali, asi si zakrývali oči alebo o tom vedeli," skonštatoval.

Zdroj: TASR

Bývalý policajný vyšetrovateľ, dnes poslanec Lukáš Kyselica (OĽANO) rovnako skonštatoval, že z mediálnych informácií nie je zrejmé, akých konkrétnych skutkov sa stredajšie zadržiavacie úkony týkajú. "Vo všeobecnosti však konštatujem, že orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky a rozhodujú len na základe zadovážených dôkazov tak, ako to deklarovali v minulosti aj minister vnútra, aj iní predstavitelia súčasnej vlády. Držím im palce," uviedol.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský berie informácie o Lučanskom na vedomie. "Orgány činné v trestnom konaní nech robia, čo vedia," povedal novinárom s tým, že sa nechce viac vyjadrovať, keďže nemá viac informácií.


BRATISLAVA/zon, zg, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Razia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.