Šikana ju dohnala na váhu 25 kilogramov. Tínedžerka opísala detaily svojho boja

November 2020 - prime-time
November 2020 - prime-time Zdroj: Profimedia.sk

Keď ju lekári vážili, nosila voľnejšie oblečenie a závažie na členkoch a vestu.

Ellie Spofforthová zo škótskeho Shetlandu má síce iba 18 rokov, avšak už stihla prejsť takým náročným obdobím, s ktorými sa počas celého života nestretne veľká časť ľudí.

Všetko sa začalo na základnej škole, kde sa tínedžerka pre svoju postavu stala terčom posmeškov a šikanovania. „Ostatné dievčatá začali komentovať môj vzhľad a hovoriť mi, že som v triede najväčšia. Vtedy som si uvedomila, ako vyzerám, a tak sa začal môj boj s hmotnosťou," hovorí Ellie pre The Sun.

Počas toho, ako nastúpila na strednú školu, začala zo svojej stravy vyhadzovať viacero vecí. „Ako dvanásťročná som sa začala stravovať ako vegánka, postupne ubúdali aj porcie. Dostala som sa do bodu, keď som za deň zjedla jednu malú porciu jedla," priznáva.

V šestnástich sa jej nároky v túžbe mať dokonalú postavu stupňovali. Denne spravila 30-tisíc krokov a každé jedlo, ktoré zjedla, ihneď vyvrátila. Lekári jej diagnostikovali depresiu a mentálnu anorexiu.

Keď ju lekári vážili, nosila voľnejšie oblečenie a závažie na členkoch a vestu, len aby si nikto nevšimol jej dramatický úbytok hmotnosti.

Zdroj: Profimedia.sk

V marci 2018 ju len s 25 kilogramami umiestnili na nemocničné lôžko v Dundee, kde napokon zotrvala rok. Ako priznáva, nijako jej to nepomohlo.

„Naučila som sa tam toľko nesprávnych návykov, okrem toho som po jedle stále zvracala. Bola som obklopená chorými ľuďmi, čo viedlo k úzkostiam a traume. Dva mesiace nepretržite som bola na lôžku, ďalších šesť som musela používať invalidný vozík. Nemala som žiadnu slobodu, nemohla som cvičiť. Väčšinou som sa nudila, taktiež mi chýbali aj príbuzní," loví v pamäti Ellie.

V marci minulého roka ju prepustili domov, boj, ktorý sa pred rodinou snažila skrývať, však pokračoval. „Z nedostatku živín mi vo veľkom začali vypadávať vlasy, na ramenách jej začali rásť chlpy. „Telo sa snažilo chrániť ma a udržať si správnu teplotu.

Hoci som nemala silu a bola neustále vyčerpaná, prekonávala som sa a denne spravila desiatky tisíc krokov," dodáva. Hoci sa snažila všetko tajiť, jej trápenie sa prehliadnuť nedalo.

Opäť tak skončila tak lôžku, v máji tohto roka ju previezli na špeciálnu jednotku pre poruchy príjmu potravy v Aberdeene. Tam konečne našla pokoj, ktorý potrebovala na uzdravenie.

Momentálne už opäť žije doma s rodičmi. Striktne dodržuje stravovací plán. „Cítim sa omnoho lepšie a sebaistejšie ako kedykoľvek predtým," uzavrela.

Zdroj: Profimedia.sk

ABERDEEN/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti