Matovič už nechce počúvať výhovorky, otvorenie škôl zabezpečí sám. Aj bez krízového štábu

Anna Fiačanová
Zdroj: TASR

Otvoria aj školu, kde chodia jeho dcéry.

Premiér Igor Matovič chce od pondelka (7. 12.) dostať niektoré deti do školských lavíc a niektoré školy by sa mohli otvoriť. „Už sa mi nechce počúvať výhovorky, rozhodol som sa to zobrať do vlastných rúk," vyhlásil po rokovaní vlády.

Osobne preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19, keďže vidí ochotu niektorých riaditeľov škôl, starostov i primátorov zapojiť sa do testovania na koronavírus.

Priznal, že jedna zo škôl, ktorá sa do pilotného testovania zapojí, bude aj súkromná škola, kde chodia jeho dcéry Rebeka a Klára. „Dnes som dostal od nich otázku: Tatino, kedy pôjdeme do školy? Chcem vidieť moje deti, ale aj iné, v škole. Do tried vstúpia iba tie deti, ktoré budú pretestované," vyhlásil.

Matovič povedal, že svoj zámer si nedal odobriť na krízovom štábe. „Rozprával som sa s pánom ministrom školstva a požiadal som ho o súčinnosť, či to takto môže byť. Opýtal som sa hlavného hygienika, či dokáže vydať vyhlášku. Je to ako to, čo sme mali pri obchodoch. Je to iba krok, aby sme veci znormalizovali. Je to ťažký pôrod, všetci sa ho bojíme," doplnil.

Predseda vlády vyhlásil, že chce na pilotnom otvorení niektorých škôl dokázať, že sa to dá. „Chcem dosiahnuť, aby v pondelok 'x' škôl na Slovensku otvorených bolo. Je to čisto moja osobná iniciatíva. Informoval som o tom ministrov," uviedol Matovič. Školáci, ktorí sa dajú otestovať, budú mať podľa neho prezenčnú výučbu. Neotestovaní žiaci sa majú vzdelávať dištančne.

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že verí, že v januári sa podarí vrátiť do škôl.

"Otvorenie škôl by malo byť o tom, aby žiaci dostali šancu naživo s učiteľmi prebrať potrebné učivo," povedal minister.

Zdroj: TASR

Ako tvrdí, zatiaľ budú robiť všetko preto, aby žiakom, študentom aj učiteľom v tomto čase pomohli. "Budeme aj ďalej rozširovať databázu zdrojov na webe Učíme na diaľku, robiť na ďalších hodinách v Edu TV a vidíme sa každý štvrtok na live streame na Facebooku ministerstva," poznamenal šéf rezortu školstva.

Zároveň odkázal, aby verejnosť poďakovala učiteľom za ich prácu v tomto čase. "Nie je to vôbec ľahké, ale všetci robia maximum, aby to zvládli," dodal minister.

Plán z dielne ministerstva školstva na návrat žiakov do škôl v utorok (1. 12.) ústredným krízovým štábom neprešiel. Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, chce minister školstva predstaviť pred Vianocami, a to do 23. decembra.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.


BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti