Šéf SIS ešte nevie, či skutky zadržaných súviseli s prácou príslušníkov SIS

Vladimír Pčolinský.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Nie je si istý, či osoba, ktorá mala ponúkať predaj nahrávky Gorila, mala k aj prístup.

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský nemá bližšie informácie k zadržaniu viacerých osôb pri akcii Národnej kriminálnej agentúry. Nevie, či skutky, ktoré sa im dávajú za vinu, súviseli s prácou príslušníkov SIS.

Povedal to po rokovaní parlamentného kontrolného výboru SIS v súvislosti s tým, že polícia zadržala spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka, námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu a bývalého šéfa kontrarozviedky.

Prečítajte si aj: V rukách polície skončili ďalší vysokí funkcionári

Pčolinský si nie je istý, či osoba, ktorá mala ponúkať predaj nahrávky Gorila, k nej aj mala prístup. Na otázku o spolupráci s políciou v kauze Gorila odpovedal, že sa stretol so šéfkou vyšetrovacieho tímu a prekonzultovali možnosti ďalšieho postupu.

"Neviem celkový počet ani všetky mená. Nemáme ani informácie o tom, či skutky, ktoré sa im kladú za vinu, ak sa im nejaké kladú, sa odohrali v nejakej súvislosti so SIS alebo ich pôsobením v SIS. Neviem, v akom období sa skutky mali stať," skonštatoval. Ak dostane oficiálne informácie a zistí sa objektívna realita, bude konať. Zatiaľ podľa jeho slov SIS na tomto s políciou nespolupracuje.

Kauza Gorila a Haščák

Informácie o možnom odkúpení nahrávky Gorila Jaroslavom Haščákom od bývalého šéfa SIS má podľa vlastných slov len z médií. "Neviem, aká je v tejto veci dôkazná situácia, vyšetrovanie si vedú orgány činné v trestnom konaní, teda tím Gorila pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry , takže nemám bližšie informácie," hovorí.

Na otázku, či SIS vedela o predaji nahrávky, povedal, že sa neskôr hovorilo o takejto možnosti, no nepozná dôkaznú situáciu.

V kauze Gorila mali podľa jeho slov pred dvoma týždňami krátku poradu so šéfkou vyšetrovacieho tímu a dvoma prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry. "Dohodli sme sa, akým spôsobom budeme pri ich dožiadaniach postupovať, aby sme si veci predkonzultovali, aby boli právne v poriadku a zároveň, aby bol dodržaný zákon aj u nás a plus, aby im to potom prešlo na hlavnom pojednávaní ako zákonný dôkaz," ozrejmil.

Na otázku, či vo veci vidí šancu na posun, odpovedal, že nepozná obsah policajných spisov.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli Penta, zasahovali v utorok (1. 12.) ozbrojení policajti. Jaroslava Haščáka zadržali a obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Finančná skupina zásah považuje za neprimeraný a neopodstatnený. Malo ísť o zásah v súvislosti s kauzou Gorila. Jaroslav Haščák sa v stredu vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmieta a mieni sa brániť.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jaroslav Haščák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.