Generálna prokuratúra považuje za neprípustné meniť jej ústavné postavenie

Budova Generálnej prokuratúry SR
Budova Generálnej prokuratúry SR Zdroj: TASR

Navrhovaná zmena Ústavy SR vytvára podľa GP SR z prokuratúry štátne zastupiteľstvo, teda ustanovuje kontrolu vlády nad jej činnosťou.

Generálna prokuratúra (GP) SR považuje za neprípustné meniť jej ústavné postavenie cez pozmeňujúci návrh poslancov. Vyzýva poslancov, aby návrh Alojza Baránika (SaS) o novej definícii prokuratúry, ktorý chce presadiť cez novelu Ústavy SR, neschválili.

"Takýto zásah nemožno charakterizovať inak ako prejav svojvôle, ako zneužitie zákonodarnej iniciatívy poslancov Národnej rady SR," píše sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová. GP poukazuje na to, že návrh predstavuje vážny zásah do ústavného postavenia prokuratúry v systéme štátnych orgánov a do ústavného systému SR.

Pripomína, že zásadná zmena postavenia a pôsobnosti prokuratúry nebola predmetom žiadneho pripomienkového konania či odbornej diskusie, ani ju nikto nekonzultoval s GP SR. "V právnom štáte je neprípustné pozmeňujúcim návrhom uplatneným až v II. čítaní v pléne Národnej rady SR na návrh skupiny 20 poslancov meniť ústavné postavenie akéhokoľvek štátneho orgánu," konštatuje sa v stanovisku.

Navrhovaná zmena Ústavy SR vytvára podľa GP SR z prokuratúry štátne zastupiteľstvo, teda ustanovuje kontrolu vlády nad jej činnosťou. Preto nevylučuje, že v nasledujúcom období v legislatívnom procese znovu objavia snahy o ovládnutie prokuratúry. Zmenu považuje za nesystémovú a upozorňuje, že ak by platila od nového roka, osobitné zákony týkajúce sa postavenia a pôsobnosti prokuratúry a prokurátorov sa dostanú do priameho rozporu s Ústavou SR.

GP SR upozorňuje aj na možnosť, že by od januára 2021 do prijatia novej zákonnej úpravy vznikli vážne pochybnosti o oprávnenosti prokurátorov vykonávať dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní, ako aj doterajšie oprávnenia prokurátorov v ďalších oblastiach prokurátorských činností. "Jednoducho, nastane chaos v otázkach, aké právomoci a v akých oblastiach majú prokurátori," dopĺňa sa v stanovisku.

Baránik chce riešiť novú definíciu prokuratúry cez pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR. V ňom navrhuje, aby verejnú kontrolou nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda, alebo v jej mene člen vlády. 

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálna prokuratúra SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.