Alena Zsuzsová dostala za sprostredkovanie vraždy exprimátora Basternáka 21 rokov

streda clanok alex detektor_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Rovnaký trest si vypočul aj Ostružlík a Mosnár.

Obžalovaný Roman Ostružlík si vypočul rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Za objednávku jeho vraždy si odsedí 21 rokov za mrežami s maximálnym stupňom stráženia.

Rovnaký trest dostali aj Alena Zsuzsová a Vladimír Mosnár ktorí požiadali o vyhlásenie rozsudku bez ich prítomnosti. Mosnár je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Pred vyhlásením výšku trestu pre neho pojednávanie na chvíľu prerušili, pretože v súdnej sieni odpadla súdna zapisovateľka.

Všetci sa voči rozsudkom odvolali, posledné slovo bude mať Najvyšší súd.Vo svojich záverečných rečiach v utorok (1. 12.) vinu odmietli. Zsuzsová spochybnila výpovede takmer všetkých svedkov a tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť si vlastnú beztrestnosť. Ostatní dvaja obžalovaní vo svojich rečiach uviedli, že sú nevinní a súd požiadali o oslobodenie.

Samotný strelec, Štefan Kaluz, si už odpykáva 25-ročný trest. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd kandidáta na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora GP Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ju ŠTS už oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák pre TV Markíza vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.

BANSKÁ BYSTRICA/zg, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti