Školy začnú od pondelka postupne otvárať svoje brány

Mapa bezpečnosti krajín.
Zdroj: TASR

Mikas má určiť, kto bude môcť ísť do školy aj bez negatívneho testu.

Od pondelka začnú postupne otvárať niektoré školy. Oznámil to po mimoriadnom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling s tým, že v prvej vlne pôjde o školy, ktoré kontaktovali premiéra alebo úrady verejného zdravotníctva pre testovanie a aj to nie všetky.

Zatiaľ ich je asi desať. Prvé školy sa budú testovať podľa predsedu vlády už tento víkend, v pondelok či v ďalších dňoch budúceho týždňa

Potvrdil, že v dvojtýždňovom pilotnom projekte nebudeme potrebovať "státisíce" antigénových testov a zapojili sa do neho asi desať škôl. Premiér Igor Matovič hovorí o postupnom a opatrnom otváraní.

"Som rád, že sme dospeli k nejakému rozhodnutiu a našli sme stred, že sa vieme akceptovať. Budeme to vyhodnocovať a potom sa otvoria školy od januára. Som rád, že sme nastavili pravidlá, ktoré budú platiť aj na budúci rok," konštatoval  minister.

Zdroj: TASR

Matovič priznal, že školy sa otvárajú v ťažkej epidemiologickej situácii, keďže počet pozitívnych prípadov na COVID-19 na Slovensku opäť prudko rastie. "V tejto situácii naberáme odvahu, aby sme právo chrániť zdravie a právo na vzdelanie zladili," deklaroval.

Podmienky návratu z pohľadu ÚVZ

Hlavný hygienik Ján Mikas by mal určiť, ktorí žiaci, rodičia či školskí zamestnanci budú môcť od pondelka (7. 12.) vstúpiť do otvorenej školy aj bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Odporučila mu to v piatok vláda, ktorá schválila návrh podmienok obnovenia prezenčného vyučovania na druhom stupni základných škôl a na stredných školách.

Výsledok by nemal byť starší ako sedem, 14 alebo 21 dní, a to v závislosti od epidemiologickej situácie v danom okrese. Podmienka negatívneho výsledku testu sa podľa vlády nebude vzťahovať na osoby, ktoré určí hlavný hygienik.


Vláda upozorňuje, že deti si môžu nákazu nového koronavírusu prenášať navzájom a infekciu môžu zaniesť medzi dospelých. U detí sa ochorenie COVID-19 často vyskytuje bez klinických príznakov. Z tohto dôvodu sledovanie symptómov a kontroly teploty nie sú dostatočné na to, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Pravidelné skríningové testovanie by sa podľa vládneho kabinetu malo vykonávať popri dodržiavaní základných protipandemických opatrení spolu s dezinfekciou kritických miest a predmetov. "Takýmto spôsobom môžeme znížiť prenos ochorenia COVID-19, včas identifikovať pozitívne osoby, následne sledovať ich kontakty a veľmi skoro zasiahnuť v ohniskách nákazy. Zabránime častému uzatváraniu tried a umožníme deťom a mladistvým plynulé vzdelávanie bez prerušenia pedagogického procesu," uvádza vláda v schválenom materiáli.

Za ľudí nehlasovali za podmienený návrat do škôl

Koaličná strana Za ľudí nehlasovala za uznesenie vlády o otvorení škôl, ktoré má byť podmienené testovaním žiakov a učiteľov na nový koronavírus. Navrhovali, aby sa žiaci 2. stupňa základných škôl preukazovali certifikátom o bezinfekčnosti, tak ako to je v súčasnosti na prvom stupni. Po rokovaní vlády to uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).

"Som veľmi rada, že školy sa budú postupne otvárať, ale vieme si predstaviť aj iný variant, ako je podmieňovať návrat do školy povinnými testami," podotkla Remišová. Zároveň by preferovala, ak by sa testovanie robilo "menej invazívnymi testami", ako sú výtery z nosa.


Plán z dielne ministerstva školstva na návrat žiakov do škôl najprv v utorok (1. 12.) ústredným krízovým štábom neprešiel. Po stredajšom (2. 12.) rokovaní vlády premiér oznámil, že na Slovensku sa možno v pondelok otvoria niektoré školy s tým, že preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk. Tvrdí, že už nechce počúvať výhovorky zo strany ministerstva školstva, keďže vidí ochotu niektorých riaditeľov škôl, starostov i primátorov zapojiť sa do testovania.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj študenti stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti