Fico podáva trestné oznámenie na špeciálnych prokurátorov Šúreka a Repu

Žiada ich nadriadeného, aby im pozastavil činnosť.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu.

Podľa jeho slov mali vytvoriť nátlak na manžela bratislavskej krajskej prokurátorky Kataríny Kučerkovej a voči Mariánovi Kučerkovi sa mali „správať sadisticky".

Marián Kučerka je jeden z obvinených, ktorého zadržali v rámci akcie Judáš. Obvinili ho z prijímania úplatku.

Kučerková podala 18. novembra podnet na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči obom prokurátorom. Podľa dokumentu sa mali obaja vyhrážať jej mužovi, ktorý pracuje na NAKA, aby sa priznal v kauze Očistec a spolupracoval. Ak tak neurobí, mali mu pohroziť, že jemu i jeho manželke spravia hanbu a že pôjde do väzenia. Rovnako ho mali požiadať, aby cez manželku zistil informácie v rámci prokuratúry. Myslí si, že Kučerková by mala dostať ochranu.

Dozorový prokurátor z akcie kauzy Judáš Peter Kyseľ nechce komentovať Ficove výroky na adresu Kučerku, ktorého sa pred novinármi zastal. „Vzhľadom na to, že ide o prípravné konanie, nebudem sa k veci vyjadrovať ani nijako komentovať vyjadrenia iných osôb k prebiehajúcemu trestnému konaniu,“ povedal pre Denník N.

Fico chce požiadať zastupujúceho generálneho prokurátora Jozefa Szabóa, aby preveril ich činnosť a zastavil im výkon prokurátorskej funkcie.

Za niektorými rozhodnutiami prokurátorov a sudcov vidí politickú objednávku, ktoré majú slúžiť aj na vydierania politických partnerov.

Fico je presvedčený, že nový generálny prokurátor Maroš Žilinka musí urobiť previerky zákonností toho, čo sa udialo za posledné mesiace.

Naznačil, že niektorí ľudia, ktorí skončili vo väzbe po rôznych akciách NAKA, sú tam nezákonne. „Sú tam na základe výpovede kajúcnikov, ktorí chodia po slobode a užívajú si," vyhlásil Fico. Naznačil, že môže ísť o politickú objednávku.

BRATISLAVA/zg, TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maroš Žilinka

Dôležité udalosti