Trápia vás strie a vrásky? Teraz je správny čas na ich odstránenie

Reflex
Zdroj: shutterstoc.com/suriya yapin

Kazia vzhľad pokožky a tváre.

Strie, vrásky, pigmentové škvrny a chĺpy trápia nie jednu ženu na tomto svete. Kazia vzhľad pokožky a tváre. Otázkou je, čo to vlastne je a dá sa ich množstvo eliminovať, prípadne odstrániť? Našťastie áno, a práve zima je ideálnym obdobím na riešenie dlho odkladaných restov na kráse.

Práve v tomto období je ideálne absolvovať dermatologické zákroky ako kontrola, diagnostika a odstránenie znamienok, výrastkov, bradavíc, jaziev, pigmentácií, pigmentových fľakov, rozšírených cievok či napríklad aj estetických zákrokov ako laserovú epiláciu, odstránenie strií, celulitídy či vrások.

Pigmentové škvrny

„Pigmentové škvrny patria k najčastejším kozmetickým problémom. Hnedé fľaky rôznych veľkostí (hyperpigmentácie) sa objavujú v dôsledku nadmernej tvorby a ukladania kožného farbiva (melanínu) v pokožke. Na vznik tejto dermatologickej nedokonalosti sú vo všeobecnosti náchylnejšie ženy," povedala na úvod primárka dermatologicko-laserovej kliniky Adriana Tomeková.

Zdroj: shutterstoc.com/DUANGJAN J

Príčina ich vzniku je často nejasná. Ovplyvňujú to viaceré faktory, a to nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu, pobyt v soláriu, hormonálne zmeny, vek, zápaly kože, poranenia, pužívanie éterických olejjov v kombinácií so slnečným žiarením, taktiež niektoré lieky aj bylinky. Najúčinnejšou prevenciou pigmentových škvŕn je poctivé celoročné používanie kvalitných ochranných krémov proti UV žiareniu s vysokým faktorom," radí primírka.

V prípade, že ste ich vzniku nepredišli, nezúfajte. Na ich liečbu existujú rôzne krémy a profesionálne ošetrenia. „Na odstránenie hyperpigmentácií v praxi využívame efektívne laserové bielenie, fotorejuvenizáciu či chemický peeling. Vhodnú formu liečby by mal vždy, po dôkladnom vyšetrení, zvoliť odborník z oblasti dermatológie," hovorí odborníčka.

Prečítajte si aj: Chcete zabaliť darčeky krásne a štýlovo? Tu je niekoľko nápadov, ako na to

Najlepším obdobím na absolvovanie týchto zákrokov je práve zima. Počas chladných mesiacov nesvieti tak intenzívne slnko, pôsobenie UVA a UVB žiarenia je tak nižšie, a tak sú zákroky bezpečnejšie.

Vrásky

Hovorí sa, že ľudia majú „vrásky z lásky," ale každý žena má tie svoje asi aj z mnohých iných problémov a životných skúseností. „Vrásky sú súčasťou prirodzeného procesu starnutia a do značnej miery sú určené geneticky," Vysvetľuje pani doktorka. Ich tvorba však môže byť podmienená aj vonkajšími faktormi, ako napríklad slnečným žiarením, fajčením či dokonca spôsob, akým spíme a smejeme sa. (Victoria Beckham je známa tým, že z obavy z vrások sa takmer vôbec nesmeje)

„Tvorbu vrások, teda starnutie pokožky, zapríčiňuje kombinácia niekoľkých faktorov, a to genetika, vonkajšie vplyvy a mimika," upresňuje Tomeková. Prsvé stopy starnutia sa na tvári môžu objaviť už po dvadsiatym rokom života. „Koža produkuje menej kolagénu a elastínu, ktoré jej dávajú pružnosť a elasticitu. Výsledkom sú jemné čí výrazné vrásky a linky, suchšia, tenšia a priehľadnejšia koža," dodáva.

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

U každej osoby je to však individuálne. Niekto môže mať prvé vrásky aj puberne, iní dokonca ani v štyridsiatke. Na liečbu a elimináciu vrások už existuje veľa spôsobov starostlivosti. Samozrejme sa na trhu objavuje nespočetné množstvo krémov, taktiež môžu ženy cvičiť tvárovú gymnastiku, alebo prikývnuť na zákrok. Ten určí odborník v závislosti od stavu pokožky pacienta a jeho preferencií.

„Pri jemných vráskach využívame terapie ako mezorejovenizácia, mezoterapia, fotorejuvenizácia, oxygenoterapia, endermolift či napríklad rádiomezolift. Pri výrazných vráskach volíme zákroky ako bunkový laserový peeling, 3D bunkový laserový lifting, terapie s kmeňovými bunkami, kyselinou hyalurónovou či botulotoxínom,"vysvetľuje dermatologička.

Mohlo by vás zaujímať: Pustili ste sa do vianočného pečenia? Takto najlepšie uskladníte jednotlivé cukrovinky

Najčastejšie sa pacienti chcú zbaviť vrások na tvári, teda v lokalite, ktorá je permanentne vystavovaná slnečným lúčom. Práve preto je najvhodnejšie obdobie na ich riešenie práve chladné, zimné počasie.

Strie

Strie sú postrachom všetkých žien. Okrem ich nepeknému vzhľadu majú veľmi negatívny vplyv na ženskú psychiku. Najčastejšie sa vytvoria v období puberty a tehotenstva, kedy sa ženské telo rapídne mení. Aj tie najštíhlejšie ženy, ktoré sa udržiavajú v kondícii zdravou stravou a pravidelným cvičením, často bojujú s estetickým problémom - striami. „Ide o červené alebo ružové trhlinky v koži, ktoré časom blednú. Vznikajú vtedy, keď je koža v krátkom období nútená zväčšiť svoju plochu. Spojivové tkanivo, ktoré obsahuje elastické vlákna, sa nedokáže prispôsobiť a je nahradené menej kvalitným tkanivom - striami," vysvetľuje primárka.

Zdroj: shutterstoc.com/poo

Elastickosť a pružnosť pokožky je u každého individuálna, tak je to aj so vznikom strii. Občas sa totižto tým náhlym zmenám nestačí koža prispôsobiť. Kto si však myslí, že ide iba o ženský problém, je na omyle. Strie trápia aj mužov, ale ich výskyt je u nich menej častý a z odlišných faktorov vzniku.

Podľa Tomekovej existujú aj takzvané rizikové miesta. „Sú to tie, kde sa tuk usadzuje najčastejšie, napríklad boky, prsia, brucho, panva a stehná. Vznik praskliny je nezvratný proces, pretože poškodené elastické vlákno pod povrchom sa už nedá znovu spojiť." Dajú sa však zmierniť. Ženy využívajú rôzne krémy, dbajú na hydratáciu, zlepšenie pružnosti a prekrvenia pokožky, skúšajú domáce peelingy a masážne prvky na spevnenie pokožky. Odborníci využívajú laserovú technológiu či chemický peeling.

Laserová epilácia

Odstránenie chĺpkov pomocou laserovej epilácie je každým rokom populárnejšie a odporúča sa absolvovať taktiež v zime. Nejde totiž ojednorazová záležitosť a v teplých mesiacoch už chcú ženy vyzerať dokonalo a nechcú sa zaťažovať chĺpkami. Pri holení sa odstráni iba viditeľná časť chĺpka, rovnako pri depilované krémom. Pri epilácií však dochádza k zničeniu korienka chĺpka, a tým k trvalému efektu.


„Laser zasahuje vlas len v aktívnej rastovej fáze, nie vtedy, keď je v pokoji alebo vypadáva. Počas jedného zákroku teda môžeme epilovať len isté percento chĺpkov. Počet opakovaní je individuálny. Potrebné sú minimálne 4 ošetrenia," hovorí dermatologička. Po ošetreniach sa telo postupne chĺpkov úplne zbavíme a tie, ktoré ostanú, budú rásť pomalšie, budú jemnejšie a bledšie.

Tento druh odstraňovania vraj nie je vôbec bolestivý, mnohé ženy ho dokonca absolvujú aj doma. Zakúpia si totižto malé epilátory s nadstavcami. Bezpečnejšie sú však epilácie vykonané odborníkmi. Vedia určiť či je typ vašej pokožky a chĺpku vhodný. Metódy epilácie sú rôzne, najznámejšia je už spomínaná laseorvá epilácia, nasleduje LPL epilácia, epilácia elektrickou ihlou a EpilaDerm.

Prečítajte si aj: Hus alebo kačka nesmie na Vianoce chýbať. Ktorá je lepšia?

„Najnovšie sú diódové lasery, ktoré zachytia už aj svetlé chĺpky. Takýmto laserom je možné odstrániť chĺpky na celom tele aj na tvári. Laserovú epiláciu je možné absolvovať aj keď má pacientka/pacient kŕčové žily. Zákrok je časovo nenáročný a komfortný," upresňuje Tomeková.

Epilácia je v podstate doživotná. Par chĺpkov, ktoré pri zákroku laser nezasiahol, ale vždy zostane. Preto je dobré chodiť raz za rok na jedno až dve udržiavacie ošetrenia.

BRATISLAVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti