Na Mukačevskej ulici v Prešove si pripomenuli prvé výročie výbuchu bytovky

Juraj Šeliga a Peter Pellegrini v Na telo.
Zdroj: TV Markíza,

Obete výbuchu plynu si počas pietnej spomienky uctili obyvatelia bytového domu.

Na Mukačevskej ulici v Prešove v nedeľu odhalili pamätnú tabuľu venovanú ôsmim ľuďom, ktorí zahynuli v plameňoch horiacej bytovky. Od tejto udalosti uplynul presne rok. Obete výbuchu plynu si počas pietnej spomienky uctili obyvatelia bytového domu, členovia záchranných zložiek, primátorka Prešova Andrea Turčanová, minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) a košický arcibiskup - metropolita Bernard Bober.


Primátorka Prešova vo svojom príhovore takisto vyjadrila vďaku všetkým, ktorí pomáhali pri odstraňovaní následkov výbuchu. Z horiaceho 12-poschodového paneláku sa podľa jej slov podarilo zachrániť 39 ľudských životov a to napriek tomu, že jediné schodisko sa po výbuchu zrútilo a odrezalo únikovú cestu. Výbuch si však vyžiadal osem obetí a Turčanová vyjadrila úprimnú sústrasť tým, ktorým horiaci panelák vzal ich najbližších.

„Mukačevská 7 sa stala mementom smútku, ale aj veľkej vlny ľudského dobra. Láskavosť, obetavosť a spolupatričnosť spojili Prešov na sklonku minulého roka s ľuďmi z celého Slovenska i zo zahraničia. Na tomto mieste si prajeme, aby naše mesto obchádzali tragédie, ktoré ničia životy i domovy," dodala Turčanová.

Na Sídlisku III sa v nedeľu o 12.12 h, presne v čase, kedy vlani došlo k výbuchu, rozoznel zvuk zvonov z kostola Kráľovnej pokoja. Pri príležitosti prvého výročia tragickej udalosti sa v nedeľu o 10.00 h konala aj svätá omša v tomto kostole, ktorú celebroval košický arcibiskup.

Ako dodal hovorca mesta, pamiatku obetí z Mukačevskej 7 si môže prísť uctiť po skončení oficiálneho programu aj široká verejnosť. Všetkých však mesto žiada o dodržiavanie hygienických opatrení a povinných rozostupov.

PREŠOV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.