Domáce

Vyťahujte dáždniky. Zaprší nám, aj sa mierne ochladí

Dážď-ilustračná snímka
Dážď-ilustračná snímka Zdroj: shuterstock.com

Dnešný deň patrí absolútnemu celoslovenskému teplotnému rekordu.

Ten bol nameraný v roku 2007 v Hurbanove, kedy tam o 14.58 namerali až 40,3 stupňov, no a tento rekord zatiaľ odolal aj dnešným vysokým teplotám.


Dnes ešte ovplyvňovala počasie v strednej Európe a teda aj u nás oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa rozprestiera od severnej Škandinávie až po centrálne Stredomorie. Súčasne sa od západu pomaly presúva do vnútrozemia Európy rozsiahly oblačný systém, ktorý je spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza zhruba nad Francúzskom.

Zrážky

Ide o zvlnený studený front, ktorý narobil poriadne škody s intenzívnymi búrkami napríklad nad Britskými ostrovmi vo Francúzsku alebo aj v Holandsku a teraz smeruje k nám. Zajtra okolo poludnia začne od západu ovplyvňovať počasie aj u nás a to nielen oblačnosťou, ale aj zrážkami, ktoré môžu byť sprevádzané nebezpečnými sprievodnými poveternostnými javmi ako sú búrky, blesky, krupobitie a pod.

Teploty

Pred týmto frontálnym systémom však vyvrcholí prílev horúceho vzduchu od juhu a preto sa Slovensko ešte aj zajtra bude nachádzať v teplotnom pásme 30 až 35 stupňov. Iba sever bude mať o pár stupňov menej. V utorok si už od týchto extrémnych horúčav oddýchneme.

Vietor

Čo sa vetra týka, tak ani slabý až mierny JV až J vietor nás zajtra príliš neosvieži. Popoludní však môže pri búrkach prechodne zosilnieť a v nárazoch dosiahne rýchlosť aj okolo 55/70 km/h.

Ďalší horúci víkendový deň sa pomaly končí a vy ste ho podobne ako včera mali možnosť prežiť niekde pri vode alebo na horách, vonku sa aj po ôsmej hodine večer teplota pohybuje na niektorých miestach aj okolo tridsiatky. Popoludní však teplota dosahovala ešte vyššie hodnoty: napr. v Dudinciach a v Mochovciach namerali o 15-tej hodine až 33 v tieni.

Doprava

Zajtra bude poriadne horúco aj v autách, tak to nepodceňujte a pribaľte si fľašu vody a najmä sa obrňte trpezlivosťou, pretože je pred nami pondelok so svojimi tradičnými kolónami a horúco bude už od rána. Popoludní pozor na búrky.

Noc

Pred nami je v poradí ďalšia noc, kedy môžu spočiatku doznievať lokálne zrážky, ale postupne sa obloha vyjasní. Noc bude teplá, pretože teplota do rána poklesne na 22/17, na severe do 13 stupňov.

Celkovo

Zajtra očakávame popoludní studený front, ale pred ním ešte vyvrcholí prílev horúceho vzduchu od juhu.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska bude počasie spočiatku slnečné, ale okolo poludnia sa začne od západu oblačnosť zväčšovať a prinesie sem aj prehánky a búrky, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívnejšie a sprevádzané ojedinelým krupobitím. Denná teplota bude poriadne vysoká a vyšplhá sa na 31/35 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude tiež spočiatku polojasno, ale postupne pribudne od západu oblačnosť a s ňou aj lokálne prehánky alebo búrky, ktoré môžu byť výdatnejšie a sprevádzané krupobitím. Na severe vystúpi teplota na 28 až 31, na juhu do 35 stupňov.

Východné Slovensko

No a na východ našej krajiny dorazí studený front až neskôr, preto tu bude takmer po celý deň ešte slnečno, iba k večeru začne oblačnosť pribúdať a v tatranskej oblasti sa môžu vyskytnúť ojedinelé prehánky alebo búrky. Teplo bude aj tu a to od 28 do 34 stupňov.

Hory

Na horách je slnečné žiarenie silnejšie ako v nížinách, tak sa pred ním chráňte o to dôslednejšie. Okrem toho sa popoludní tiež môžu vytvoriť lokálne prehánky alebo búrky z tepla. Znamená to, že radšej sa choďte túlať po horách v ranných hodinách, aby ste popoludní mohli už oddychovať v bezpečí. Aj v nadmorskej výške 1500 m bude teplo, až okolo 19 stupňov.

V utorok sa počasie na horách zhorší, má byť zamračené s prehánkami a búrkami.

Štyri dni

V utorok bude počasie na Slovensku ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa bude nachádzať nad Jadranom. Preto bude oblačno až zamračené s dažďom, prehánkami alebo búrkami. Vzduch sa osvieži na 21/28 stupňov. V stredu bude stále pokračovať oblačné až zamračené počasie so zrážkami, preto si dáždniky neodkladajte. Teplota vystúpi na 21/27 stupňov. No a vo štvrtok a v piatok má byť o niečo menej oblakov, ale s prehánkami alebo lokálnymi búrkami treba rátať aj naďalej a to na viacerých miestach. Vo štvrtok vystúpi teplota na 22/28 stupňov, v piatok bude o dva stupne teplejšie.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti