Pustili ste sa do vianočného pečenia? Takto najlepšie uskladníte jednotlivé cukrovinky

Dôležitý je typ nádoby, jej vystlanie a teplota.

Vianoce sa už nezadržateľne blížia a s nimi aj sviatočná pohoda a trávenie času v kruhu najbližších. Ako presne budú vyzerať nasledujúce sviatky, ešte niekto nevie, ale jedno je isté, v rámci svojich možností, rozpočtu, zvykov a preferencií sú aj o jedle. A hlavne o tom sladkom.

Výhodou vianočného pečenia je, že si ho nemusíte odkladať na poslednú chvíľu. Väčšina dobrôt je trvanlivých, a tak pri správnom uskladnení vydržia od teraz až do Vianoc a ešte dlhšie. Veď priznajte sa, koľké z vás už majú napečené medovníky?

Mohlo by vás zaujímať: Živý či umelý? Odborníci vysvetľujú, ktorý vianočný stromček je pre planétu lepší

Kľúčové je však už spomínané uskladnenie cukroviniek. Všeobecne je známe, že by ste mali mať tieto pochutiny v suchu a v chlade, ideálne v špajzy. Pozor si musíte dať na teplotu, mala by byť maximálne päť stupňov. Práve preto nie je vhodný na uskladnenie balkón.

Najčastejšie sa ukladá do papierových a plechových nádob s vrchnákom, ale vhodná je aj keramická dóza. Dôležité je, aby boli vianočné dobroty dobre odizolované od ostatných potravín. Môžu totižto absorbovať ich vôňu. Podľa blesk.cz však existujú aj špecifické pravidlá pre jednotlivé druhy, aké, sa dočítate nižšie.

Medovníky

Odporúčaní na uskladnenie medovníkov je neúrekom, dôležité však je, aké medovníky chcete finálne mať. Ak túžite po mäkkých, tak zvoľte keramickú nádobu, ktorú vysteliete alobalom a prípadne, ich môžete aj postriekať rumom. Prípadne môžete do nádoby pridať kúsok jablka, ich mäkkosť bude zaručená. Ak však túžite po chrumkavých, pokojne ich dajte do plechovej nádoby vystlanej papierovým servítkom.

Suché koláčiky

Medzi suché koláčiky patria linecké kolieska, vanilkové rožky a praclíky. Uskladniť by ste ich mali do plastovej, alebo plechovej krabice / nádoby. Na spodok nádoby dajte papierový obrúsok, rovnako aj na vrch. V prípade, že uskladníte suché koláčiky aj do chladničky, papierový obrúsok by mala zachytiť vlhkosť a zachová tak vaše celý obsah suchý a krehký.


Pusinky a kokosky

Snehové pečivo a kokosky najlepšie uskladníte v papierových vreckách v suchom prostredí. Určite ich nedávajte do chladničky či na balkón a tobôž nie do plastových a plechových nádob. Mohli by vám navlhnúť a ich krehkosť a lahodná chuť, by boli zničené.

Plnené a polievané koláče

Plnené koláče väčšinou obsahujú plnku, ktorá je háklivá na teplo. Práve preto by ste ich mali uskladniť do chladničky, alebo na studenej špajze, či pivnice. Dbať musíte hlavne na to, aby sa vám o seba nepoprilepovali, a tak zvoľte veľkú plastovú nádobu, ktorá sa dá dobre zatvoriť. Je to nesmierne dôležité hlavne pri skladovaní v chladničke, kde máte aromatické potraviny.

Nepečené cukrovinky

Robievate guličky zo zákuskových zbytkov, alebo cheescake? V podstate je to jedno a to isté, pretože podobné cukrovinky sú určené k rýchlej spotrebe. Uložiť ho môžete do papierovej krabice vyloženej alobalom, ale myslite na to, že ho máte pripraviť teste pred Vianocami.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti