Podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanovcov súd odsúdil, do väzby vraj aj tak nepôjdu

Šou Farma im nestačila Prichytili sme Lulu a Dávida na kastingu SuperStar
Zdroj: TV Markíza

Sergeja odsúdil súd aj na peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a Alexandra vo výške 10-tisíc eur.

Ruských podnikateľov Alexandra a Sergeja Salmanovcov v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal za vinných v prípade podplácania. Sergeja Salmanovova odsúdil ŠTS na sedem rokov a Alexandra Salmanovova na šesť rokov. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Sergeja odsúdil súd aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia mu udelil náhradný trest vo výške 18 mesiacov. Alexandra odsúdil na peňažný trest vo výške 10.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia sa mu k trestu pripočíta ďalších 12 mesiacov väzenia. Verdikt nie je právoplatný, obhajca Viktor Križiak sa odvolal a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko si ponechal zákonnú lehotu na prípadné odvolanie. Obhajca proces označil za inkvizičný.

Dvojica však na trest výkonu odňatia slobody nemusí nastúpiť. ŠTS v pondelok totižto spojil dva skutky podplácania do jedného. V rámci jednej kauzy boli podnikatelia odsúdení a podmienečne prepustení na slobodu. V rámci druhej zase boli v roku 2016 oslobodení.

Zdroj: TV Markíza,

"V zmysle záverov Najvyššieho súdu SR bolo vykonané dokazovanie. Súd doplnil dokazovanie v zmysle tohto rozhodnutia. Opätovne overil výpoveď svedkyne Márie Z. Po opätovnom vykonaní dokazovania súd dospel k záveru, že obaja obžalovaní sú vinní z prečinu podplácania v zmysle podanej obžaloby," odôvodnil predseda verdikt trojčlenného senátu ŠTS. Išlo o pokračujúcu trestnú činnosť podplácania v dvoch prípadoch. Skutkov podplácania bývalých riaditeľov daňových úradov v Dunajskej Strede a Šamoríne sa mali dopúšťať v roku 2010. Ani jeden z obžalovaných si verdikt nevypočul, dali súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v ich neprítomnosti.

NS SR 7. septembra vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal ŠTS, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol. NS SR zdôraznil, podnikatelia boli oslobodení v júli 2015 a až v auguste bolo podmienečne zastavené stíhanie exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. V tejto úplatkárskej kauze bol odsúdený exriaditeľ Klvaňa.

NS SR v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne. Z titulu svojej funkcie mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov a zároveň včas poskytovať služobné informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a polície.

NS SR uznal podnikateľov za vinných v inom prípade, a to z podplácania Márie Z. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. Sergeja S. odsúdili v tomto prípade na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesťročný trest odňatia slobody. Oboch podmienečne prepustili na slobodu.

Do väzby aj tak nepôjdu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko na jednej strane vyjadril pocit zadosťučinenia v prípade odsúdenia ruských podnikateľov Sergeja a Alexandra Na druhej strane pondelkový verdikt Špecializovaného trestného súdu vníma rozpačito.

"Určite pociťujem zadosťučinenie, že sa vyhovelo tým postupom, ktoré prokuratúra navrhovala, prejavom čoho bolo aj rozhodnutie dovolacieho súdu, ktorý to opätovne vrátil na konanie a rozhodnutie. Zatiaľ v tomto momente vnímam rozpačito vyjadrenia aj rozsudok súdu s tým, že súd nastolil určitý právny problém, keď výsledok dnešného konania včlenil pod predchádzajúce rozhodnutie s tým, že toto rozhodnutie vo vzťahu k obom obžalovaným už bolo vykonané," uviedol po vyhlásení rozsudku Špirko.

Objasnil, že v pondelok síce boli odsúdení uznaní za vinných a boli odsúdení, avšak trest im zostáva z predchádzajúceho odsúdenia. "Čiže pre nich nevyplýva žiadna povinnosť ďalšieho výkonu trestu. Toto rozhodnutie dnešného dňa, samozrejme, musím preskúmať, oboznámiť sa s právnou argumentáciou súdu a podľa toho prokuratúra zaujme postoj," vysvetlil prokurátor.

PEZINOK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Salmanovovci

Dôležité udalosti