Lučanský strávi väzbu v base, do ktorej poslal Černáka. Mafiánsky boss to okomentoval

Bohuš Matuš a jeho partnerka Lucie
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Policajného exprezidenta stíhajú za pokračovací zločin prijímania úplatku

Za mrežami skončil po Tiborovi Gašparovi ďalší generál. Milana Lučanského, niekdajšieho veľkého bojovníka proti mafii a policajného prezidenta, poslala sudkyňa do väzby, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. Okrem neho tam skončili aj ďalší bývalí vysokopostavení funkcionári tajnej služby či finančnej správy.

Meno si urobil na Mikulášovi Černákovi ako nekompromisný bojovník proti mafii. Generál Milan Lučanský bol totiž súčasťou tímu, ktorý odkrýval zločiny bývalého bossa a hrdil sa tým, že ho dostali za mreže na dlhé roky. No a na Mikuláša, takmer symbolicky, poslala sudkyňa teraz za mreže jeho. Dokonca ho previezli do Prešova, teda tam, kde dostal Mikuláš Černák doživotie.

Na sociálnej sieti sa po rozhodnutí súdu objavila reakcia bývalého bossa. „Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša,“ napísal v nedeľu Mikuláš Černák.

Lučanského stíhajú za pokračovací zločin prijímania úplatku. Vinia ho z toho, že za peniaze kryl trestnú činnosť v rôznych obdobiach. V jednom skutku takto vyšetrovateľ vyčíslil, že získal vyše pol milióna eur.

Zdroj: TASR

Časť peňazí mal Lučanskému dokonca odovzdať jeho vtedajší podriadený Norbert Paksi v kancelárii na policajnom prezídiu. „Všetci v okolí robia kšefty a odo mňa potom chcú, aby som každého ťahal zo sra***k a nič z toho nemám,“ konštatuje sa v uznesení o vznesení obvinenia 2. decembra 2020 v akcii Judáš.

Sudkyňa Pamela Záleská z preventívnych dôvodov Milana Lučanského vypočula prostredníctvom telemostu. Dôvodom bolo to, že jeho príbuzní boli pozitívni na COVID-19, hoci exprezident mal test negatívny.

Jeho jediného v našej reportáži neuvidíte. Platili prísne pravidlá. Lučanský všetky obvinenia odmieta a voči rozhodnutiu podal sťažnosť. Od jeho advokáta Matúša Bereseckého sa novinári veľa nedozvedeli, na otázky neodpovedal.

Zdroj: TASR

Ostatní obvinení si pred kamerami ukrývali tvár, klopili zrak a maskovali sa kapucňami. Výnimkou bol dnes už bývalý námestník SIS Boris Beňa. Ten je obvinený z vyzradenia tajných informácií a z vydierania.

„Trváme na tom, že dôvodnosť trestného stíhania, aj pre toto štádium, daná nie je. Jediným dôkazom voči môjmu klientovi je domnienka, resp. špekulácia jedného zo svedkov,“ konštatoval jeho advokát Daniel Lipšic.

Sudkyňa všetkých siedmich obvinených v akcii Judáš, ktorý symbolizuje zradu, poslala za mreže. Peter Erdős, advokát bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča, nám povedal, že jeho mandant vinu odmieta, skutok nespáchal a žiadne peniaze neprijal.

Zdroj: TV Markíza

„Sudkyňa vyhovela návrhu prokurátora, zobrala do väzby všetkých piatich obvinených, o ktorých dnes rozhodovala, z dôvodov kolúznej a pokračovacej väzby,“ konštatoval nový dozorový prokurátor tejto kauzy Peter Kysel.

Ten prípad prevzal ešte predtým, ako Robert Fico vyrukoval s podnetom manželky jedného z obvinených - Marianovi Kučerkovi. V ňom podľa Fica opisuje údajné gestapácke správanie pôvodných prokurátorov voči jej manželovi ešte predtým, ako ho zadržali. „Obaja sa vylúčili z trestného konania, aby umožnili prešetrenie skutočností, ktoré boli uvádzané,“ zdôraznil Kysel.

Všetci siedmi muži vinu odmietajú. Proti rozhodnutiu o väzbe podali sťažnosť. V noci ich prevážali do rôznych väzníc po celom Slovensku, kde si počkajú na verdikt Najvyššieho súdu - teda či ich budú naďalej vyšetrovať za mrežami alebo na slobode.

Reportáž spracovali Zuzana Ferenčáková a René Medzihradský.

Celé vydanie Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mikuláš Černák

Dôležité udalosti