Obchodníci varujú pred seniorskými hodinami pred sviatkami. Navrhujú ich zrušiť

Mikas to vidí inak a vyzval dôchodcov, aby vyhradený čas aj dodržiavali.

Majú chrániť seniorov ale môžu spôsobiť chaos a násilnosti. Obchodníci varujú pred seniorskými hodinami počas blížiacich sa sviatkov. Dve hodiny vyhradené výlučne pre ľudí nad 65 rokov navrhujú obmedziť alebo zrušiť.

Blížiace sa Vianoce a silvestrovské oslavy sú každoročne pre obchodníkov žatvou. Nápor na prevádzky je enormný, no tento rok zamieša karty ešte aj pandémia. Dodržať limit 15 metrov štvorcových na zákazníka a pritom od 09.00 h do 11.00 h nechať nakupovať iba seniorov vraj spôsobí chaos.

„Žiadame zrušiť tieto seniorské hodiny, aby sme dokázali rozptýliť týchto ľudí do celého dňa," konštatoval Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Zdroj: TASR

Obchodníci sa obávajú dlhých nekonečných radov pred prevádzkami. V chlade a nepriaznivom počasí vraj hrozí šírenie nákazy, ale aj násilie a výtržnosti.

Krajčovič zároveň konštatoval, že aliancia požaduje zrušenie seniorských hodín na Štedrý deň. Odôvodnil to tým, že zo zákona môžu byť obchody otvorené iba do poludnia a keby vyhradili dve hodiny z dopoludnia pre seniorov, ostatní ľudia by si nemohli nakúpiť.

Hlavný hygienik Ján Mikas má však na riadenie pandémie presne opačný názor. Ohrozené skupiny treba podľa neho v predsviatočnom období chrániť ešte dôslednejšie. „Keďže máme vysoké čísla a mobilita v obchodných centrách je vysoká, do Vianoc bude ešte vyššia, lebo ľudia budú kupovať darčeky, práve teraz má význam mať časy vyhradené pre seniorov," vyhlásil.

Krajcovič v mene aliancie navrhuje ako alternatívu dlhodobú redukciu otváracích hodín pre seniorov, napr. obchody by boli otvorené v pracovné dni iba v pondelok, stredu a piatok a prípadne by sa skrátili o hodinu.

Mikas však zároveň vyzval seniorov, aby reálne využívali pre nich určené hodiny v obchodoch a drogériách. Úrad verejného zdravotníctva nevylúčil, že o seniorských hodinách sa ešte bude diskutovať, či už na konzíliu odborníkov alebo na ústrednom krízovom štábe.

Reportáž spracoval Marek Gudiak.

Celé vydanie Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti