Vzbúrené reštaurácie vyhlasujú, že sú v práve. Dali sme ich analýzu posúdiť odborníkovi

19_kajtarova_matovic_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

O pokutách či trestoch pre otvorené podniky zatiaľ nepadlo ani slovo.

Vzbúrené reštaurácie vyhlasujú, že sú v práve. Odvolávajú sa na právnu analýzu, ktorú si dala vypracovať občianska iniciatíva. Politici a hygienici však upozorňujú, že podnikateľom hrozí pokuta až 20-tisíc eur.

O pokutách či trestoch pre otvorené podniky zatiaľ nepadlo ani slovo. Mnohí podnikatelia sú už na pokraji krachu a prípadné hrozby sú im ukradnuté. Politici vyzývajú ľudí, aby ostali zodpovední a otvorené reštaurácie nenavštevovali.

„Čo by bol exemplárny trest pre ľudí, ktorí si absolútne neuvedomujú, čo chcú týmto spôsobom dosiahnuť? Keď teraz otvoria reštaurácie, otvoria fitnescentrá, tak nemocnice nech zavrú,“ tvrdí minister vnútra Roman Mikulec.

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď použil ostrejšie slová. „Ak by sme tu umožnili to, aby si niekto proti pravidlám otváral prevádzky, tak potom dovoľme vrahom, nech zabíjajú ľudí. Platia zákony alebo neplatia zákony? Asi platia. Tak keď platia, tak potom na každého adekvátne,“ vyhlásil.


Regionálni hygienici zisťovali v teréne, koľko podnikateľov sa v utorok rozhodlo nerešpektovať pravidlá. Vzbura sa stala jednou z hlavných tém na ústrednom krízovom štábe. „Vyzývam všetkých ľudí, aby zvážili, že či do takejto prevádzky pôjdu. A, samozrejme, ak sa to bude opakovať a potvrdí sa takéto niečo, tak budeme musieť konať v súlade so zákonom,“ konštatoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Iniciatíva Bojujeme za naše gastro, ktorá revoltu spustila, sa pokút neobáva a odvoláva sa na vlastnú právnu analýzu. Podľa nej sú vyhlásený núdzový stav aj nariadenia vlády v rozpore s ústavou. Túto analýzu vypracovala súkromná advokátska kancelária.

„Otvorením prevádzok sa nenaplní skutková podstata žiadneho trestného činu, keďže samotným otvorením prevádzok nedochádza k šíreniu nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, ani nedôjde k spáchaniu žiadneho podobného trestnému činu, nejde teda o konanie s následkami v trestnoprávnej rovine,“ konštatuje sa v analýze.

Analýzu sme dali posúdiť odborníkovi na ústavné právo. Tvrdí, že dokument si vykladá ústavu tak trochu po svojom.

„Niektoré dôležité veci, ktoré povedal v minulosti Ústavný súd, ten výklad opomína, tá právna analýza. Keď dnes niekto hovorí také to obľúbené slovo, ktoré sa teraz používa, že uznesenie vlády je nulitné a že nemôžete ním zaväzovať, no tak v tomto prípade máme potvrdené od Ústavného súdu v rámci jeho odôvodnenia, že môžete aj priamo uznesením vlády obmedziť základné práva alebo uložiť povinnosti,“ vysvetlil Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

Z minulosti nie sú známe prípady, keď by sa opatrenia od podnikov vymáhali naozaj tvrdo. Na celoslovenský masový protest gastro prevádzok to zatiaľ nevyzerá.

Tému spracoval Martin Prôčka.

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti