Parlament schválil rozpočet na budúci rok

Zľava Štefan Hamran a Peter Kovařík.
Zdroj: TASR

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,41 % hrubého domáceho produktu.

Parlament schválil zákon roka, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Spolu s ním vzal na vedomie rozpočet verejnej správy na nasledujúce tri roky. Zahlasovalo zaň 91 poslancov, jeden sa zdržal, proti prijatiu bolo 49 zo 141 prítomných zákonodarcov.

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,41 % hrubého domáceho produktu (HDP). Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 % HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 % HDP.

Rezort financií upozorňuje, že rozpočet vznikal v náročných podmienkach pandémie nového koronavírusu. Predložený návrh predpokladal deficitné hospodárenie na všetky nasledujúce roky. Schodok by sa mal postupne znižovať na 6,18 % HDP v roku 2022 a 5,72 % HDP v roku 2023. Ak by mal deficit verejných financií klesnúť v roku 2023 na nulu, ako to predpokladá zatiaľ platný zákon o dlhovej brzde, podľa MF by si to vyžiadalo prijatie konsolidačných opatrení v objeme 6 miliárd eur.

Rozpočet hovorí pravdu, premiér sa poďakoval poslancom za podporu

Premiér Igor Matovič sa spolu s ministrom financií Eduardom Hegerom (obaja OĽANO) poďakoval koaličným partnerom a poslancom, ktorí podporili rozpočet na budúci rok. Rozpočet podľa neho nezavádza a hovorí pravdu. Heger skonštatoval, že v ňom nie sú podhodnocované výdavky a nadhodnocované príjmy.

Heger pripustil, že ekonomiku čaká prepad, "napriek tomu niektorým rezortom pridávame". Víťazmi rozpočtu sú podľa neho sociálna oblasť, zdravotníctvo a vzdelávanie. Zdôraznil, že na sociálnu oblasť pôjde o 350 miliónov eur viac, ako to bolo tento rok. Zdravotníctvo je podľa jeho slov kľúčové počas pandémie, pridáva sa na platbe za poistencov štátu, financie majú ísť napríklad aj na modernizáciu zdravotníckych zariadení. "Vzdelávanie je oblasť, ktorá bola dlhé roky zanedbávaná," dodal minister.

Zároveň poznamenal, že rozpočet je v novom formáte, kladie sa dôraz na hodnotu za peniaze. "Každé euro budeme otáčať čo najviac, aby bola efektivita," podotkol Heger. Premiér súčasne uviedol, že je hrdý na ministra financií za to, že podľa odborníkov je to najkvalitnejšie spracovaný rozpočet SR.

Poslanec koaličnej SaS a predseda finančného parlamentného výboru Marián Viskupič v súvislosti so schválením rozpočtu na sociálnej sieti uviedol, že v ťažkých časoch je vždy najdôležitejšie mať plán a cestovnú mapu.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nr sr

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.