Hus alebo kačka nesmie na Vianoce chýbať. Ktorá je lepšia?

Joshua vs. Pulev
Joshua vs. Pulev Zdroj: Dar1930/shutterstock.com

Obe sa pečú takmer rovnako.

Napriek tomu, že je ešte predvianočný pôst, mnohé gazdinky si už teraz v hlave chystajú vianočné menu. Okrem tradičnej štedrovečernej večere sa na našich stoloch počas najkrajších sviatkov v roku udomácnila aj pečená kačica, resp. hus. Jedáva sa na tvz. Božie narodenie (25. 12.) alebo na Štefana (26. 12.).

A čo máte radšej pečené - hus, kačku alebo husokačku? Možno sa na prvé počutie neviete rozhodnúť, ale každý druh má čosi do seba. U nás majú obe jedlá tradíciu, ale pravdepodobne pečenú kačicu jedávame viacej. Obe po príprave podávame s knedľou a kapustou.

Kačacie mäso je jemnejšie, husacia zase tuhšia a suchšia. V podstate obe sa pečú rovnako. Umyjeme ich, potrieme soľou a rascou, necháme niekoľko hodín odstáť, na preniknutie korenín do mäsa. Potom podlejeme vodou a dáme do vopred vyhriatej rúry na pekáči. V prípade husy môžete namiesto rasce použiť majoránku.

Súvisiaci obsah

Obe, bez vnútorností, pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 220 stupňov. Asi pol 45 minútach teplotu znížime na 180 stupňov. Pripravte sa na to, že pečenie bude minimálne tri hodiny.

Po čase dolievame teplú, najlepšie prevarenú vodu, nie studenú, aby sme zachovali teplotu pečenia. Pred záverom môžete zobrať vrchnák a nechať trošku urobiť "chrumkavú kožtičku"

Ak máme šťastie na dobre vykŕmené jedince, pečieme ich vo vlastnej masti. V opačnom prípade však nepridávajte žiadny tuk, iba ju podlievame vodou. Nezabudnite mäso počas prípravy otáčať.


Jednou z príloh, s ktoru pečieme mäso je jablko, či pomaranč. Obe očistené a dôkladné umyté nakrájame a hydinu nimi obložíme. Môžete obe ovocia kombinovať alebo dať iba jeden druh.

Dobrý tip: Ak uprednostňujete jablko tak ho, neošúpané bez jadierok, vložíte do trupu kačky alebo husy. Ideálne je, keď krk zašijete niťou alebo poprepichujeme špáradlami.

Čo je husokačka?

Viaceré internetové zdroje upozorňujú, že tieto jedince vôbec nie sú krížence husy a kačky. Je to vlastne vo Francúzsku vyšľachtená kačka pod názvom Mulard z "rodičov" kačice pekingskej a kačice Barbarie, aby mala väčšiu pečeň. Možno aj na tradičné Fois gras.

Masť z kačky a husy a pečienka

Rád na jej uchovanie existuje niekoľko. Azda najjednoduchšia je, ak ju počas pečenie zlievame do čistého hrnca. Rovnako tak môžete urobiť aj po obede. Aby bola čistejšia, bez zvyškov mäsa a pečenia, precedíte ju cez sitko.

Pri príprave pečienky dodržiavame niekoľko pravidiel. Ak ju chceme jesť spoločne s kačkou alebo husou, 15 minút pred podávaním už do pekáča nedolievame vodu.

Môžeme ju pripraviť na raňajky, resp. večeru v samostatnom hrnci. Kto by nemal rád chlebík s kačacou alebo husacou pečeňou? Veľkosť hrnca musí byť približne rovnaká ako veľkosť pečienky. Do hrnca dáme masť, napríklad z pekáča alebo ak ju nemáme rozpustíme bravčovú. Do vriacej dáme pečienku a prepečieme.

Nepridávame žiadne korenie a hlavne nesolíme, pretože pečienka by stvrdla. Po stuhnutí iba natrieme na chleba a môžeme jesť.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti