Šéf tajného policajného útvaru mal za úplatky vynášať citlivé informácie bratislavskej mafii

Reflex
Zdroj: TASR

Obvinenia Jozefa Reháka sa viažu na rôzne obdobia.

Spreneveril sa poslaniu? Šéf tajného policajného útvaru mal za úplatky vynášať citlivé informácie bratislavskej mafii. Jozefa Reháka, ktorého zadržali pri akcii Judáš, vinia zo spolupráce so zločineckou skupinou sýkorovcov.

Podľa zistení televízie Markíza Rehák vinu odmieta a tvrdí, že členovia gangu boli jeho informátori a nosili mu správy z podsvetia.

Jozefa Reháka zadržali v Šali ešte 2. decembra. Hoci je už niekoľko mesiacov v civile, obvinenia sa viažu na rôzne obdobia, keď bol policajt. Najskôr pracoval v teréne ako operatívec. Teda mal prichádzať s informáciami či odhaľovať organizované skupiny.

Vyšetrovateľ NAKA ho však viní z toho, že robil presný opak. Podľa neho sa zaplietol so silnými mužmi bratislavského podsvetia. Z uznesenia o obvinení vyplýva, že mal za úplatky vynášať citlivé informácie sýkorovcom.

Gang sa živil výpalníctvom, vydieraním aj vraždami na objednávku. Mal pevnú štruktúru a hierarchiu. Na čele gangu stál po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru Robert Lališ alias Kýbel.

„Tieto informácie poskytoval Jozef Rehák, vystupujúci pod prezývkou Dodo, ... najmä Robertovi Lališovi, na rôznych miestach, ... minimálne v rokoch 2003 až 2006, pravidelne na mesačnej báze prijímal finančné prostriedky vo výške 20-tisíc slovenských korún, ktoré v hotovosti osobne preberal od členov tejto zločineckej skupiny Martina Biháriho alebo Martina Kováča...,“ píše sa v uznesení o vznesení obvinenia.

Malo sa tak diať najmä v Bratislave, Senci, ale aj v Šali. V prospech gangu mal pracovať 11 rokov. Teda aj v čase, keď sa stal šéfom Úradu zvláštnych policajných činností - mal pod sebou odposluchy aj sledovačku.

Tieto podozrenia preveroval už vyšetrovateľ na inšpekcii pred niekoľkými rokmi. A hoci mal v rukách svedectvá sýkorovcov, Reháka vtedy neobvinili a vyšetrovanie zastavili. V súčasnom spise NAKA sa však na tieto dôkazy odvolávajú. Pýtali sme sa preto, ako si na inšpekcii tento rozpor vysvetľujú.

„Úrad inšpekčnej služby nedisponuje informáciami z predmetného konania na NAKA, aké dôkazy boli v danej veci zabezpečené, nie je možné sa k Vašim otázkam jednoznačne vyjadriť. Rozhodnutie vyšetrovateľa UIS vychádzalo z v tom čase zabezpečených dôkazov, ktoré na vznesenie obvinenia konkrétnej osobe nepostačovali,“ konštatoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Jozef Rehák podľa našich informácií vinu odmieta. Tvrdí, že sýkorovcom nevynášal. Práve naopak. Vyšetrovateľovi povedal, že práve sýkorovci mali byť jeho informátori. Konkrétne Peter Havaši, ktorý riadil seneckú vetvu, až kým ho nezavraždili, a informácie o dianí v podsvetí mu mal donášať aj sám boss Robert Lališ.

Okrem obvinenia z podporovania zločineckej skupiny má Rehák na krku aj stíhanie za prijímanie úplatku. Za peniaze mal kryť trestnú činnosť exsiskára Františka Böhma. Ten s policajtmi spolupracuje, rovnako ako Rehákov zástupca Norbert Pakši. Práve on mal peniaze od Böhma Rehákovi odovzdávať.

Rehák tvrdí, že Františka Böhma nepozná, a teda nič nekryl, no a s Pakšim vraj dobré vzťahy nemal. Sudkyni Pamele Záleskej však tieto vysvetlenia zrejme nestačili. Jozefa Reháka totiž poslala do leopoldovskej väznice, aby neovplyvňoval svedkov. Tam si počká na verdikt Najvyššieho súdu, ktorý rozhodne, či ho budú vyšetrovať za mrežami alebo na slobode.

Téme sa venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František böhm

Dôležité udalosti