Domáce

Exminister Malatinský má ochranku, aj keď nemal na ňu nárok

Exminister Tomáš Malatinský na archívnej snímke.
Zdroj: TASR

Šéf vnútra Kaliňák mu ju pridelil na tri mesiace. Dôvody tohto kroku hovorca nepovedal.

Exminister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý začiatkom júla odišiel z funkcie, má naďalej policajnú ochranu. Šéf komunikačného odboru ministerstva vnútra Ivan Netík informoval, že  Malatinský požiadal o ochranku ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten mu ju pridelil na 90 dní.

Netík však odmietol špecifikovať dôvody, pre ktoré Malatinský ochranku dostal. To znamená, že Malatinský má k dispozícii šoféra so služobným autom. Spolu s Malatinským skončil vo funkcii aj minister školstva Dušan Čaplovič. Ten však o ochranku nepožiadal.

Bývalí ministri od vymenovania nových členov vlády nemajú nárok na ochranu z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, okrem bývalého predsedu parlamentu, predsedu vlády a ministra vnútra. Tieto tri osoby majú nárok na ochranu ešte 90 dní po skončení výkonu funkcie. O prípadnom ďalšom predĺžení ochrany o 90 dní rozhoduje predseda vlády.

Kto má nárok na ochranku?

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR zaisťuje osobnú bezpečnosť prezidenta, predsedu parlamentu, predsedu vlády, predsedu Ústavného súdu SR, ministra vnútra a ďalším osobám určeným vládou SR - ministrovi obrany, ministrovi spravodlivosti, ako aj sudcom Špecializovaného trestného súdu a prokurátorom Špeciálnej prokuratúry. Pre členov vlády zabezpečuje aj dopravu, ministri tak majú k dispozícii služobné auto s policajtom, ktorý ho riadi. 

Úrad okrem toho poskytuje ochranu osobám, ktorým podľa medzinárodných zmlúv náleží počas ich pobytu na Slovensku. Podľa vývoja bezpečnostnej situácie môže minister vnútra SR prideliť osobnú ochranu dočasne aj iným ústavným činiteľom, predstaviteľom politických strán a hnutí a významným cirkevným hodnostárom.

Prezident Andrej Kiska prijal demisie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča 3. júla. Obaja vo funkciách skončili po dohode s premiérom Robertom Ficom.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.