Po vynútenom pobyte v domácej karanténe sa bude pred Vianocami rodiť viac detí

V žlinskej pôrodnici za deň príde na svet aj 11 detí.

Jarný lockdown zrejme prináša svoje ovocie. Už vtedy sa žartovalo, že po vynútenom pobyte v domácej karanténe sa bude pred Vianocami rodiť viac detí. V žilinskej nemocnici to potvrdzujú doslova. Oproti minulému roku tam počet narodených detí rapídne vzrástol.

Vždy keď sa v žilinskej nemocnici narodí bábätko, jeho meno napíšu na malé srdiečko a nalepia ho na stĺp pred pôrodnicou. Aj tam sa teda ukazuje, že tento rok bol mimoriadne úrodný.

Už v novembri bolo jasné, že v počte novorodencov prekonajú vlaňajšok. Do konca minulého mesiaca sa tam narodilo 1 750 detí. „Stúpa počet dvojičiek, tých bolo tento rok už 27 párov a čo sa týka pohlavia, tak vedú chlapci, už ich je o sto viac,“ konštatovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Zdroj: TV Markíza

Zatvorené okresy, policajné kontroly a prvé skúsenosti s koronavírusom. Taká bola tohtoročná jar. Nuž a od marca do decembra je práve deväť mesiacov. „Asi nebol v televízii až taký vynikajúci program a my sa môžeme tešiť zo zvýšeného nárastu počtu bábätiek,“ konštatovala primárka novorodeneckého oddelenia Katarína Jackuliaková.

Niekedy sú dni, keď im za 24 hodín pribudne aj jedenásť detí, čo je na tunajšie pomery výnimočné. Na oddelení majú teraz 32 novorodencov. „Podľa tých výpočtov by to vychádzalo od tej druhej polovičky decembra plus január, že by sa mohol odraziť ten lockdown, ktorý bol na jar. Zatiaľ to vychádza, že áno,“ konštatovala Jackuliaková.

Ďalším faktorom je zrejme stúpajúca dôvera rodičiek. Žilinská pôrodnica je jedna z najväčších na Slovensku. Veľa pôrodov si vyžaduje aj mimoriadne nasadenie zdravotníkov. „Žijeme tú dobu, ktorú žijeme. Personál vníma síce nárast pôrodov pozitívne, ale, ľudovo povedané, tvrdo si to odmaká,“ doplnil primár gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia Martin Sudek.

A to aj s v súvislosti s rodičkami pozitívnymi na COVID-19. Dnes to už vôbec nepovažujú za nič raritné. „Bolo to najskôr veľké prekvapenie, že vôbec ja som pozitívna, lebo som si nebola vedomá, že by som sa stretla s niekým pozitívnym, a pravdaže boli potom aj obavy, či sa to neprenesie na dieťatko,“ povedala nám pozitívne testovaná rodička Lenka.

Pozitivitu dieťaťa vylúčilo až jeho druhé testovanie. V pôrodnici majú pre tieto prípady samostatný trakt.

Reportáž spracoval Marian Lechan.

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti