Košickí policajti rómskych chlapcov nešikanovali, rozhodol o tom súd

2012_Papez_Frantisek__Modlite_sa_za_mna_20_12_P30_Ne_22_30__12.mp4
Zdroj: TASR – František Iván

Splnomocnenkyňa vlády je z rozsudku rozčarovaná.

Košický krajský súd v piatok potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť na policajnej stanici v Košiciach v marci 2009. Zamietol tak odvolanie prokurátora voči minuloročnému oslobodzujúcemu rozsudku Okresného súdu Košice II. Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania.

Podľa prvostupňového súdu nebolo preukázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní. V kauze už padli tri rozsudky okresného súdu, všetky v prospech obžalovaných. Krajský súd po odvolaní prokurátora dvakrát rozsudok zrušil a vec vrátil okresnému súdu, tentoraz rozsudok potvrdil.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorý si mali policajti robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy.

Okresný súd na pokyn odvolacieho súdu z roku 2018 pripustil ako dôkaz aj zvukovo-obrazový záznam, ktorý prišiel poštou na disku do redakcie denníka Sme. Predtým ho okresný súd odmietal ako získaný v rozpore s Trestným poriadkom. Podľa okresnej sudkyne však obrazový záznam aj vzhľadom na zistené zásahy neposkytuje dostatočný obraz o udalostiach, ku ktorým malo na policajnej stanici dôjsť. Zároveň "neposkytol ani stotožnenie osôb policajtov, ktorí sa skutku mali dopustiť". Súd už predtým poukázal aj na zásadné rozpory vo výpovediach svedkov.

Ako v piatok uviedla predsedníčka senátu, krajský súd zistil, že vo veci boli vykonané všetky dôkazy podľa návrhu procesných strán. "Okresný súd vykonané dôkazy jednotlivo aj vo vzájomných súvislostiach vyhodnotil v zmysle zásady trestného konania," konštatovala. Odvolací súd podľa jej slov nesúhlasil s námietkami prokurátora, že okresný súd nehodnotil zvukovo-obrazový záznam.

Obžalovaní vinu odmietali. Následkom kauzy v minulosti došlo k ich prepusteniu z polície. Personálne rozkazy ministra vnútra však súdne napadli a príslušné súdy napokon rozhodli o ich zrušení. Po viac ako 11 rokoch však už viacerí v PZ nepracujú.

Jedna z obhajkýň obžalovaných Tatiana Vorobelová vyjadrila s verdiktom spokojnosť. "Považujem toto rozhodnutie za spravodlivé a zákonné. Krajský súd zdôraznil, že každý skutok má byť vyšetrený tak, aby sa konštatovala individuálna trestnoprávna zodpovednosť a táto vykonaným dokazovaním nebola preukázaná," povedala.

Prokuratúra po doručení písomného vyhotovenia uznesenia krajského súdu zváži možnosť iniciovania konania o mimoriadnom opravnom prostriedku, teda dovolaní. "Vzhľadom na nejasnosť a neúplnosť skutkových zistení, na ktoré prokurátor poukazoval v rámci odvolacieho konania a ktoré doposiaľ podľa názoru prokuratúry trvajú, keďže súd prvého stupňa sa nedostatočne vysporiadal so všetkými dôkazmi," vysvetlil prokurátor Rastislav Remeta.

Táto kauza, ktorá bola predmetom konania 11 rokov, podľa neho môže do budúcna vyvolať otázky aj vo vzťahu k samotnému vyšetrovaniu príslušníkov PZ, inšpekcii ministerstva vnútra, ale tiež príslušnosti súdov v takýchto veciach. "V minulosti takúto trestnú činnosť prejednávali vojenské súdy, v budúcnosti by bolo možno vhodné, aby ju prejednával Špecializovaný trestný súd," povedal Remeta novinárom.

Právna zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková označila oslobodzujúci verdikt za sklamanie. "My to vnímame do istej miery aj ako zlyhanie spravodlivosti, keďže verejnosť mala možnosť najmä prostredníctvom toho videozáznamu vidieť, čo sa odohrávalo, a je podľa mňa smutné, že tieto dôkazy nestačili súdom na odsúdenie obžalovaných," povedala. Pre poškodených už samotná dĺžka konania v takých závažných obvineniach podľa nej predstavuje porušenie práva na spravodlivý proces. "Aj preto sme sa už v tejto veci obrátili na Európsky súd pre ľudské práva, aby rozhodol," dodala.

Splnomocnenkyňa vlády je z rozsudku rozčarovaná

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková vyjadrila svoje rozčarovanie a veľké sklamanie nad oslobodením košických policajtov spod obžaloby týkajúcej sa šikanovania rómskych detí z Luníka IX v marci 2009. Je to podľa nej potvrdenie v slede prípadov, že práve tí najchudobnejší a najslabší sú najohrozenejší v dovolávaní sa svojich základných práv.

"Áno, tí mladí chlapci, ktorí boli trestne zodpovední a spáchali trestný čin, boli za svoj skutok odsúdení, a tak to má byť. Ale čo v prípade poškodených obetí, ktoré odsúdeniahodným spôsobom boli dehumanizované, šikanované, a po ktorých ľudskej dôstojnosti zo strany verejnej moci bolo pošliapané," uviedla Bučková k rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach. Ten v piatok zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu Košice II pre deväť mužov a jednu ženu, ktorých Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania.

Splnomocnenkyňa vlády predpokladá, že poškodení využijú všetky právne nástroje a budú sa dovolávať spravodlivosti na Najvyššom súde a na Európskom súde pre ľudské práva.

KOŠICE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajti

Dôležité udalosti