Kysučanovi hrozí 10 rokov za ukradnuté čokolády. Sestre sa zdá trest prísny, písala prezidentke

19_ferencakova_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Množia sa prípady, kedy ľudia pocítia prísnosť núdzového stavu.

Za ukradnutú čokoládu na 10 rokov do väzenia. Stále sa množia prípady, keď ľudia spáchajú podobné menej závažné trestné činy, napríklad drobné krádeže, často nepresahujúce hodnotu pár eur.

No keďže je u nás vyhlásený núdzový stav, trestné sadzby sú skutočne drakonické. Zúfalí ľudia vo veľkom prosia o pomoc hlavu štátu.

Kysučanka Magda už písala prezidentke v mene svojho brata. Ten vzal v obchode dve sladkosti a teraz hrozí, že najbližšiu dekádu strávi za mrežami.

„Desaťročný trest za dve čokolády alebo tri je neuveriteľné. Situácia v dnešnej dobe je natoľko ťažká a ľudia majú ťažké životy a ešte im takto hádzať polená pod nohy je neuveriteľné," povedala nám na kameru sestra obvineného.

Rozhorčená sestra však nijako nezľahčuje bratovu krádež. Nepáči sa jej neadekvátnosť trestu. „Kradnúť sa nesmie, to nikto nespochybňuje. Celá rodina je z toho zdrvená, samozrejme, padá na celú rodinu veľká hanba, ale opakujem, 10-ročný trest za čokolády je katastrofa," tvrdí.

Zdroj: TV Markíza

Len nedávno sme riešili podobný problém, keď bezdomovcovi hrozí tvrdých 15 rokov väzenia za to, že odcudzil hamburger, ktorým sa chcel len nasýtiť. Aj jeho obhajkyňa už písala prezidentke a svoju prosbu o pomoc sformulovala hlave štátu aj sestra obvineného Kysučana. „Nežiadam, aby ho rovno oslobodili. Ale aby mu dali primeraný trest," hovorí Magda.

Prezidentka Zuzana Čaputová má na stole viacero žiadostí o pomoc práve v súvislosti s neprimerane vysokými trestami. Hlava štátu však zatiaľ nijako konať nemôže. „Prezidentka môže konať až prípade, ak sa na ňu so žiadosťou o udelenie milosti obráti niekto, kto je právoplatne odsúdený," vysvetlil jej hovorca Martin Strižinec.

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej je legitímne klásť si otázku, či platná právna úprava spĺňa požiadavku primeraného trestu a nie naopak. Niektoré zmeny v zákone už iniciovala, no chystá sa aj kompletne prehodnocovať tresty podľa závažnosti trestných činov.

„Na slabých páchateľov chceme byť tolerantnejší, na organizovanú závažnú kriminalitu byť aj prísnejší. Tejto úlohe sa chceme venovať už v ďalšom roku," hovorí hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Reportáž z Kysúc spracoval Marian Lechan.

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

KYSUCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti