Viete správne behať? Odborník nám odhalil najčastejšie chyby

Beh - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Začiatočníci majú veľké oči a potom trpí ich telo.

Bežecká mánia sa rýchlo šíri. Slováci už prišli na to, že beh ich dostáva do kondičky a znižuje stres. Bežecké trate sa zapĺňajú. Ak ale nevieme, ako správne behať, môžeme na to doplatiť.

Častý problém začiatočníkov - hneď v prvý deň chcú prebehnúť 10, 15, niektorí aj 20 kilometrov. Treba začať pozvoľna a zvoliť vhodný terén. Na kvalitných topánkach nešetrite.
„Obúvajú si zlé topánky, lebo často rozhoduje aj cena," vysvetľuje primár Kliniky telovýchovného lekárstva UNB Pavel Malovič.

Zdroj: shuterstock.com

Mäkká odpružená podrážka, to sú ideálne topánky na behanie. Radšej o číslo väčšie ako tesné. Lekár tvrdí, že zlá bežecká obuv, nekompatibilná s terénom, nekompatibilná s anatómiou nohy môže priniesť ďalšie zranenie.

Dýcha je alfa a omega behu

Zlozvykom bežcov je zlé držanie tela a dýchanie. Pri nesprávnom behu netrpí iba chrbtica.
Najskôr členkové kĺby, potom kolenné kĺby, potom bedrové kĺby a nasleduje bedrová chrbtica, potom hrudná chrbtica. „Bežci by mali behať po mäkších terénoch, ktoré majú menší dopad na ich kĺby," dodáva kondičný tréner. Ľubomír Krajger.

Ak pri behu vytáčate ramená do strán, robíte chybu. Pohyb má vychádzať iba z ramenného kĺbu s rukami v pravom uhle. Dýchame nosom, vydychujeme ústami. Tréner radí, že stačí 15, respektíve 2x po 15 s dlhšou prestávkou aspoň päť až desať minút.

Beh má jednoznačne pozitívne účinky. No ak si naše telo nechceme zničiť, mali by sme na to ísť cez odborníkov.
BRATISLAVA/Rado Šebo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti