Ľudia si uvedomujú, že bude lockdown. Stromčeky kupujú skôr ako po minulé roky

Deti a ich Oteckovia
Zdroj: TASR

O kúpu kapra sa neobávajte, rybárstva budú otvorené.

S nákupom vianočného stromčeka, či kapra by sme sa mali poponáhľať. V hre je totiž opäť celoplošný zákaz vychádzania. Predaj kaprov aj stromčekov pred supermarketmi zatiaľ funguje. Pravidlá pre malé prevádzky ešte nie sú nastavené.

Po minulé roky si ľudia najviac kupovali vianočné stromčeky v čase výplat alebo tesne pred Vianocami. Tento rok je to inak. Ľudia si vraj uvedomujú, že bude lockdown a kupujú stromčeky skôr ako po minulé roky.

Vianočné stromčeky

Predajcovia vianočných stromčekov očakávajú cez víkend nápor ľudí. Ten sa ešte neprejavil v piatok (11. 12.) predpoludním, popoludní to už bolo horšie. Kým v prvé dni predali denne od päť do desať stromčekov, po ohlásení nových opatrení v súvislosti koronavírusom je to aj 50 kusov.

„Čo sa týka stromčekov, tak myslím si, že tie treba nakúpiť trošku skorej. Už aj tak stoja," konštatoval po pandemickej komisii minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Nákup vianočných kaprov

Núdza by tento rok nemala byť ani o vianočného kapra. Počas lockdownu budú otvorené aj tradičné rybárstva. Ryby sú samozrejme potraviny a tie sa podľa nariadení predávať môžu. Pandemická komisia upozorňuje, že ešte môže dôjsť k nejakým obmedzeniam.

„Samozrejme záleží aj od toho, ako to majú postavené, či je to v obchode, alebo či je to nejaký stánok. To treba posúdiť individuálne alebo teda nastaviť to," vyhlásila členka komisie epidemiologička Henrieta Hudečková.

Zvýšený záujem o ryby zaznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva. Jeden Slovák ich ročne zje 5,5 kila. Rybie mäso podlieha skaze skôr, čerstvosť sa udržiava metódou glazovania. Preto je lepšie kupovať ryby z domácich chovov.

„Ak ryba pochádza od lokálneho chovateľa, je vysoko pravdepodobné, že bude aj čerstvá. Ak sa k nám na trh dostáva ryba z iných krajín, je to na úkor kvality. Predajca rýb je tak počas samotného predaja pravidelne kontrolovaný inšpektormi Regionálnych veterinárnych a potravinových správ, poznamenal hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.

Zákaz vychádzania

Krajčí vysvetlil, že čo sa týka zákazu vychádzania tohto typu, tak ľudia môžu ísť do najbližšieho obchodu keď potrebujú základný sortiment, aspoň pokiaľ ide o potraviny. Predpokladá sa, že títo ľudia nemajú chodiť do vzdialených nákupných centier.

Zákaz vychádzania a s tým súvisiace obmedzenia ešte musí schváliť vláda. Na istom budeme pravdepodobne v pondelok, kedy hlavný hygienik vydá usmernenie pre všetky prevádzky.

Reportáž pripravili Zuzana Gadušová a Martin Prôčka.

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vianočný stromček

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.