Ministerka, šéf ZVJS aj advokát tvrdia, že Lučanský nešikovne spadol na železnú posteľ

Ministerka vylúčila, že by bol exprezident napadnutý a neevidujú ani pokus o samovraždu.

Zdravotný stav obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského je stabilizovaný a k jeho zraneniam nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Povedal to jeho obhajca Matúš Beresecký.

„Vzhľadom na mediálne dezinformácie o zdravotnom stave môjho klienta s jeho písomným súhlasom podmieneným súhlasom rodiny, ktorý som dostal dnes, uvádzam, že k zraneniu nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Môj klient podstúpil operačný zákrok vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne. Jeho zdravotný stav je uspokojivý bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. Milan L. chce poďakovať všetkým zainteresovaným zdravotníkom, ako aj pracovníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za korektný prístup," uviedol jeho obhajca.

Beresecký sa k incidentu vyjadril po tom, čo zvoalal brífing aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Lučanský sa nemal pokúsiť o samovraždu ani ho nikto nenapadol. Jeho zranenie vo väzbe v Prešove má súvisieť s nešikovným pádom, následne mal aj cvičiť. Zranené má mať oko. Zdravotný stav má aktuálne stabilizovaný a nie je ohrozený na živote. V nedeľu to uviedli ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan.

Vylúčili tak dezinformácie o tom, žeby pri zranení Lučanského malo dôjsť ku krvácaniu do mozgu či opakovanej resuscitácii. Vylúčili tiež, žeby mal obvinený podstúpiť 11-hodinovú operáciu a že mal mať oko mimo očnej jamky. Ministerka poverí v pondelok (14. 12.) ľudí, aby okolnosti prípadu preverili na mieste.

Pokus o samovraždu v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove neevidujú. „Ani takú informáciu sme nedostali. Prekvapilo ma preto, že s ňou pracujú médiá," uviedla Kolíková.

Tvrdí, že preverovali všetky informácie aj sa zoberali psychickým stavom obvineného, a nič podľa nej nenasvedčuje tomu, že by k pokusu o samovraždu malo dôjsť. 

Napriek tomu ministerka poverí osoby, ktoré v najbližších dňoch navštívia Milana Lučanského a incident budú preverovať aj priamo vo väznici.

Ministerky sme sa opýtali na zranenia, ktoré mal mať Lučanský na krku


Ministerka vylúčila, žeby zranenie Lučanského malo byť spôsobené napadnutím inou osobou. Generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove, aby dôsledne a bezodkladne preskúmal všetky okolnosti v súvislosti s udalosťou.

Lučanský je obvinený v prípade príjmania úplatkov a v pondelok musel byť prevezený s bližšie nešpecifikovanými zraneniami do nemocnice v Ružomberku.

V následných dňoch sa objavilo viacero špekulácií o pôvode zranenia oka. Od potýčky s dozorcami, cez úraz pri cvičení až po pokus o samovraždu.

Tlačová beseda s ministerkou Kolíkovou


Fico: Väzba je politický nástroj

Podľa šéfa Smeru Roberta Fica sa z väzby stal politický nástroj preto, lebo polícia pred kamerami ľudí zadržiava a posiela ich do väzby. Tá má podľa neho plniť aj mučiaci účel, a to podmienkami vo väzbe, ktoré vníma ako prísnejšie než vo výkone trestu.

Na obvinených bývalých policajných prezidentov Lučanského a Tibora Gašpara či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý sa vzdal funkcie, sa podľa Fica vzťahuje prezumpcia neviny. Tvrdí, že oni reálne bojovali s mafiou.

„Neexistujú dôvody, aby boli držaní vo väzbe," poznamenal predseda Smeru-SD. Myslí si, že môžu byť vyšetrovaní na slobode pre všetky trestné činy, pre ktoré sú podozriví.

Prípad zranenia Lučanského žiada preveriť špeciálnou komisiou, ktorá by mohla vzniknúť napríklad na úrovni parlamentu. Komisia sa má podľa Fica zaoberať všetkými prípadmi väzby a zadržania od apríla 2020.

Cíti tam totiž „obrovskú politickú nadprácu". „Nebude sa nikto čudovať, ak sa tým, čo sa deje na Slovensku, bude zaoberať aj Európska únia," poznamenal.

Ako neskôr uviedol na sociálnej sieti, zavolá človeku z vládnej koalície, ktorý má na starosti Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, a požiada ho, aby ho zvolal v pondelok (14. 12.). „Na tomto výbore sa pokúsime vyvolať poslanecký prieskum, či už ide o Trenčín alebo o Prešov," doplnil.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Milan Lučanský

Dôležité udalosti