Vypočúvanie kandidátov na šéfa ÚŠP by malo byť začiatkom februára

Jozef Pročko (OĽANO).
Zdroj: TASR

Následne by mali o ňom hlasovať v pléne poslanci.

Verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora pred ústavnoprávnym výborom bude zrejme 1. a 2. februára, informoval na sociálnej sieti predseda výboru Milan Vetrák.

Šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry má parlament voliť na schôdzi, ktorá je naplánovaná od 26. januára do 12. februára. "Predpokladám, že voľba špeciálneho prokurátora v pléne parlamentu bude v priebehu prvého alebo najneskôr druhého februárového týždňa budúceho roka," napísal Vetrák. Verejné híringy kandidátov na špeciálneho i generálneho prokurátora presadila koalícia zmenou zákona.

Špeciálny prokurátor sa bude voliť po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie. Termín na podávanie návrhov je 8. januára 2021. Nominácie môžu podávať aj poslanci NR SR.
Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov.

O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrad špeciálnej prokuratúry

Dôležité udalosti