Prečo polícia nerozpustila protesty a nedávala pokuty za rúška? Takto to vysvetlil policajný prezident

Štefan Hamran a Peter Kovařík pred vysielaním.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Ocenil to, že polícia dostala pri zásahoch voľné ruky od ministra Romana Mikulca

Polícia od prvej októbrovej protivládnej demonštrácie počas núdzového stavu postúpila na regionálne úrady verejného zdravotníctva a okresné úrady 784 priestupkov.

Konštatoval to policajný prezident Peter Kovařík s tým, že polícia vedie aj trestné konanie voči niektorým verejným činiteľom, ktorí boli na protestoch. Odmietol však konkretizovať, o koho ide vysvetľujúc, že rešpektuje prezumpciu neviny.

Obvinená z podnecovania je jedna v minulosti verejne činná osoba. Na otázku, či je to bývalý sudca NS Štefan Harabin neodpovedal.

„Poslanci nemajú v tomto smere žiadnu výnimku. Je len otázka dôkazov v konkrétnom trestnom konaní, ako sme ďaleko," spresnil s tým, že prioritou pre PZ je počas zhromaždení ochrana života a zdravia ľudí, taktiež majetku.

Protestujúci sa podľa jeho slov dopúšťajú priestupkov na úseku zdravia, života a na úseku civilnej ochrany tým, že sa nelegálne zhromažďujú. Zvolávatelia zhromaždení sa podľa jeho slov dopúšťajú trestných činov. Polícia sa snaží identifikovať najmä osoby, ktorých správanie prekročilo rámec akceptovateľnosti.

„Mali sme pár zranených na protestoch, nemáme žiadne úmrtie. Pri riešení rešpektujeme zásadu primeranosti, polícia vníma, ako sa tá-ktorá osoba správa. Máme informácie, že na zhromaždenia chodia exetrémistické, polovojenské a ultras skupiny, ktoré chcú vyvolávať nepokoje," konštatoval.

Ocenil to, že polícia dostala pri zásahoch voľné ruky od ministra Romana Mikulca a váži si, že nie je vyvíjaný politický tlak.

Ako uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Adrian Pavlík, polícia vedie zo sobotného (12. 12.) protestu trestné konanie pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti a v jednom prípade za trestný čin nebezpečného vyhrážania policajtovi. Regionálnym úradom verejného zdravotníctva bolo postúpených 28 priestupkov. „Ďalej boli zistené dva priestupky, a to nosenie chladných zbraní na verejnosti," dodal.


Na Hodžovom námestí sa v sobotu (12. 12.) konal protest proti vláde Igora Matoviča a proti pandemickým opatreniam. Pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí. Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. Protestujúci kričali protivládne heslá a žiadali jej demisiu.

Prečo polícia nerozpustila protesty a nedávala pokuty za rúška? Vysvetlenie nájdete v priloženom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti