Jozef Kandera sa stal druhým mužom na generálnej prokuratúre

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Stal sa povereným prvým námestníkom Žilinku.

Prokurátor generálnej prokuratúry a bývalý sudca Najvyššieho súdu Jozef Kandera sa stal od utorka povereným prvým námestníkom generálneho prokurátora Maroša Žilinku, informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

"Našou snahou bude naplniť oprávnené očakávania verejnosti smerom k rezortu generálnej prokuratúry a prinavrátiť generálnej prokuratúre postavenie, ktoré jej v rámci tohto rezortu patrí. Aby bola pre rezort prokuratúry tým, čím je Najvyšší súd SR pre rezort justície," povedal Kandera, ktorý na GP SR pôsobí od roku 2010.

Postupne zastával pozície prokurátora trestného odboru GP, predtým bol vedúcim oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru GP a v roku 2013 bol aj poverený výkonom funkcie riaditeľa odboru osobitného určenia GP.

Kanderove prípady, odchod pre spor s Harabinom

Ako prokurátor GP SR dozoroval okrem iného kauzu dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, kde je hlavný obžalovaný Branislav Adamča a spol.  Dozoroval aj prípad vraždy advokáta Ernesta Valka, kde tento rok v máji podal na Okresný súd Bratislava I obžalobu na Jozefa Radiča.

V rokoch 1990 až 1994 pôsobil na bývalom Mestskom súde v Bratislave. Následne sa stal sudcom NS a aj predsedom jedného zo senátov. Z NS odišiel v roku 2010 po sporoch s bývalým predsedom NS SR Štefanom Harabinom, ktorý na neho podal v roku 2009 návrh na disciplinárne stíhanie za údajné nekonanie v kauze kyselinárov.

Ako sudca mestského súdu a NS SR bol zákonným sudcom či predsedom senátu v desiatkach mediálne známych prípadov.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti