Podnikatelia v cestovnom ruchu môžu požiadať o pomoc, peniaze im prídu do konca roka

Podmienkou je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlani.

Od utorkovej (15. 12.) polnoci je schéma pomoci pre cestovný ruch účinná a platná. Bol zverejnený formulár, na základe ktorého môžu subjekty v cestovnom ruchu požiadať o pomoc.

Po podaní žiadosti má ministerstvo 30 dní na ich vyhodnotenie a spracovanie. Peniaze zo 100-miliónového balíka pomoci však chceme posielať ešte pred koncom roka.

Oznámila to v utorok štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková. Verí, že do konca tohto roka odídu prvé peniaze na účty dotknutých podnikov. "Ide o pomoc, ktorá predstavuje kompenzáciu fixných nákladov. To znamená, že predstavuje kompenzáciu straty na tržbách, ktoré utŕžili podniky v cestovnom ruchu, v porovnaní s rokom 2019," priblížila Bruncková s tým, že pomoc bude vyplácaná aj spätne. Ozrejmila, že percento pomoci je priamo závislé od poklesu tržieb. Je to odstupňované od 2 do 10 percent.

Výzva, ktorá bola pripravená, je k schéme štátnej pomoci "de minimis", teda do 200.000 eur na jeden podnik. Obdobie, ktoré pokrýva, je od 1. apríla 2020 do 31. októbra 2020. Pomoc zahŕňa subjekty z oblasti cestovného ruchu, ktoré sú uvedené na stránke ministerstva dopravy ako oprávnení žiadatelia.

"My už v priebehu budúceho týždňa budeme zasielať na notifikáciu veľkú schému štátnej pomoci," doplnila Bruncková. Ak bude schválená Európskou komisiou, táto schéma by išla do výšky 3 miliónov eur na jeden podnik.

Ďalšiu výzvu na kompenzáciu výpadku tržieb za mesiace november, december 2020 a január 2021 predpokladá vo február.

Ministerstvo zriadilo aj infolinku + 421 2 5949 4895 a emailovú adresu pomoc@mindop.sk, na ktorej poskytuje informácie súvisiace so schémou pomoci.

Základnou podmienkou je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019. Vyhodnocovať sa bude každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty.

Žiadosť o pomoc je online formulárom na stránke slovensko.sk. Riaditeľ sekcie cestovného ruchu  Radúz Dula dodal, že k žiadosti je pripravený zoznam dokumentov a informácií, ktoré jednotlivé podnikateľské subjekty na vyplnenie potrebujú.

Dĺžka vyplnenia žiadosti je podľa neho na úrovni približne 15 minút. "Odporúčame konzultáciu s účtovníkom alebo daňovým poradcom, ale vedia si túto žiadosť vyplniť aj podnikateľské subjekty, konatelia alebo majitelia samostatne," skonštatoval.

Kto má nárok na kompezáciu

Oprávnenými žiadateľmi sú napr. prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu; organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie; zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Prostriedky získa každý, kto spĺňa vyššie uvedené podmienky a má uhradené záväzky v Sociálnej, zdravotnej poisťovni a na daňovom úrade ku koncu roku 2019.

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

 Prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák poukázal na to, že v stredu (16. 12.) to bude práve desať mesiacov, keď boli prijaté prvé reštrikčné opatrenia, ktoré zatvorili podniky poskytujúce služby v cestovnom ruchu. "Prišlo to v takej tej poslednej chvíli, ale je dôležité, že táto pomoc, a teda výzva, ktorá bola dnes zverejnená, je tu a že podniky v cestovnom ruchu si môžu požiadať o kompenzácie v rámci tejto schémy," zdôraznil.

Harbuľák si myslí, že v rámci možností, ktoré Slovenská má, aj v rámci pravidiel poskytovania pomoci stanovených EK sa pri tejto schéme dosiahlo maximum toho, čo sa dalo. Naznačil však, že je ešte niekoľko vecí, ktoré by vláda mohla prehodnotiť. Priestor vidí napríklad v štátnych zárukách, ale aj v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH).

Pozrite si video návod ako vyplniť formulár.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovný ruch

Dôležité udalosti