Daniel Lipšic bude kandidovať na špeciálneho prokurátora

Daniel Lipšic v Na telo plus.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Navrhne ho Právnická fakulta UK.

Advokát a exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic bude kandidovať na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako prvý o tom informoval Dennik N s tým, že ho v piatok (18. 12.) nominuje Právnická fakulta Univerzity Komenského. Potvrdll to jej dekan Eduard Burda.

Lipšicovú kandidatúru sledoval René Medzihradský:


Lipšicova kandidatúra nie je prekvapením a je to legitímny krok, reagovala na informáciu ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Myslím si, že doktor Lipšic vie ukázať veľmi veľa svojich kvalít ako potenciálny budúci špeciálny prokurátor," povedala po rokovaní vlády. Verí, že sa do voľby prihlási ešte veľa ďalších kandidátov.

Toto miesto sa uvoľnilo po tom, ako sa Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie. Termín na podávanie návrhov je 8. januára, nominácie môžu podávať aj poslanci. Parlament ho má voliť na schôdzi, ktorá je naplánovaná od 26. januára do 12. februára budúceho roka, vypočutie kandidátov by malo byť 1. a 2. februára.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrad špeciálnej prokuratúry

Dôležité udalosti