NAKA obvinila Petra Žigu. Jankovská vypovedala, že sa pokúsil podplatiť sudkyňu

Pracovníci odstraňujú modlitebné lístky návštevníkov medzi kameňmi z Múru nárekov v Jeruzaleme.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Žiga je dnes poslancom parlamentu.

NAKA obvinila exministra hospodárstva Petra Žigu. Pre TV Markíza to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Informáciu ako prvý priniesol portál Aktuality.sk.

„Vo štvrtok 17. decembra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie za prečin podplácania poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky, Ing. P. Ž.," napísal nám v stanovisku Slivka.

Žigov poslanecký asistent Maroš Stano uviedol, že poslanec sa k prípadu nebude vyjadrovať a je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Obvinenie monitoroval Michal Hečko.


Podľa Denníka N Žigu obvinili na základe výpovede Moniky Jankovskej. Poslanec sa mal vraj cez ňu pokúsiť podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu Katarínu Pramukovú, ktorá rozhodovala spor o Gabčíkovo. Jankovská vypovedala, že Žiga jej priniesol 100-tisíc eur, ktoré mala odovzdať sudkyni. Podľa Jankovskej sudkyňa úplatok neprijala a rozhodla v prospech Slovenska.

Žiga zo Smeru odišiel do Hlasu Petra Pellegriniho. Na jesennom sneme nebol zvolený do žiadnej straníckej funkcie. Dnes je poslancom parlamentu. Podľa ústavy nemožno vziať poslanca NR SR do väzby bez súhlasu parlamentu.

Hlas aj Smer sa ho zastávajú

Hoci parlament zasadá a rokuje, Žiga do Národnej rady neprišiel. Podpredseda Hlasu Richard Raši so Žigom ani netelefonoval a nevie, z čoho je jeho stranícky kolega obvinený ani kde sa momentálne nachádza. Dodal ale, že Žigovi dôveruje a zopakoval jeho slová, že nikdy neovplyňoval vyšetrovanie vo svoj prospech.

Robert Fico hovorí, že Žigovo obvinenie je politická objednávka.

Spájajú ho s Bödörom

Jeho meno sa v poslednom období spomínalo najmä v súvislosti s výpoveďami kajúcnikov v kauze Očistec, či Judáš. Bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník vypovedal napríklad o peniazoch, ktoré mal zaplatiť obvinený podnikateľ Norbert Bödör za to, aby vyšetrovanie karuselových podvodov obišlo rodinu Žigovcov. V prípade sa spomína vzdialený príbuzný exministra. Malo ísť o 50-tisíc eur za to, aby „vec mladého Žigu" bola vyriešená k jeho spokojnosti, dodávajú Aktuality.

Exminister hospodárstva tvrdí, že nikdy neovplyvňoval žiadne vyšetrovanie vo svoj prospech, ani v prospech príbuzných. Povedal, že je pripravený vypovedať, ak ho bude polícia kontaktovať.

Deklaroval, že obvinenému podnikateľovi Norbertovi Bödörovi nedával žiadne peniaze. Dodal, že informáciu o vyšetrovaní svojho príbuzného Štefana Žigu zachytil len okrajovo a nepýtal sa, prečo sa zastavilo.

Medializované informácie o svojej osobe vníma ako súčasť politického boja, odmieta ich a považuje ich za vyfabulované. Žiga nechcel novinárom povedať, či sa stretol s obvineným bývalým riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom Slobodníkom. S nitrianskym podnikateľom sa podľa svojich slov stretol na spoločenských akciách.

Pozrite si reportáž o medializovaných informáciách o Petrovi Žigovi:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti