Raši z Hlasu: Z premianta sa stal lúzer, za momentálny stav je zodpovedný Matovič

Strana Hlas-SD, ktorej líder je v karanténe, reagovala na najnovšie opatrenia.

Za súčasný stav na Slovensku je najviac zodpovedný ten, kto boj s pandémiou nového koronavírusu na jeseň teatrálne zobral do svojich rúk, teda premiér Igor Matovič (OĽaNO). Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Richard Raši.

Exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená) podotkla, že premiér v krízovej situácii zmizol a neinformoval ľudí ani o opatreniach prijatých pred sviatkami. Raši opätovne vyzval Matoviča, aby sa vzdal funkcie. Hovorí, že kompetentní v lete mimoriadne podcenili situáciu, pričom mali čas posilniť kapacity regionálnych hygienikov i nemocníc, aby predišli súčasnej situácii.

„Od septembra sa Igor Matovič miešal do práce hygienikov, ratoval nevestičky namiesto toho, aby počúval vedcov, dával prednosť politike,“ podotkol Raši. Počas leta podľa neho zlyhávalo trasovanie kontaktov nakazených novým koronavírusom a zo Slovenska ako premianta v boji proti vírusu sa stal lúzer.

Plošné testovanie označil za "individuálnu PR akciu" premiéra. Tvrdí, že o jej "úspechu" svedčí aj to, že v takej forme, ako sa konalo na Slovensku, ho žiadna krajina nezopakovala, ani nezopakuje. Vláda podľa neho od akcie nič neurobila, aby nijako nespochybnila účinok testovania. Pripomenul, že doteraz verejnosť nepozná náklady na plošné testovanie. Myslí si, že milióny eur sa mohli radšej použiť na cielené testovanie presnejšími PCR testami a zistenie reálneho stavu v krajine.


Saková ako bývalá šéfka Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) nechápe nečinnosť vlády a orgánov v posledných dňoch. Skonštatovala, že zhruba pred týždňom premiér priznal prehru, zaútočil na prezidentku, koaličných partnerov aj ostatných a o dva týždne mu jeho vlastný minister cez médiá odkázal, že treba prísnejšie opatrenia.

„Namiesto toho, aby bezprostredne zasadol ÚKŠ a vláda, premiér zmizol, na päť dní sa odmlčal,“ podotkla s tým, že obyčajne zapĺňa mediálny priestor, no pri kríze sa zbavil zodpovednosti. Rýchle zasadnutie vlády a akejsi komisie, ktorá nemá oporu v zákone, je podľa nej snahou obísť ÚKŠ.

Kritizovala, že na stredajšej (16.12.) tlačovej konferencii k prijatým opatreniam chýbali kľúčové osobnosti. Pripomenula, že počas prvej vlny boli spolu s expremiérom Petrom Pellegrinim vždy prítomní na vyhláseniach a informovali o prijatých opatreniach.

Krátko pred tlačovou konferenciou Hlasu médiá informovali, že NAKA obvinila exministra hospodárstva a člena Hlasu Petra Žigu. Strana sa podľa slov Rašiho o tejto informácií dozvedela z médií. Viac sa o reakcii strany dočítate TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.