Zverejnili rebríček krajín podľa kvality života. Pozrite si, ako v ňom dopadlo Slovensko

Cuky a Luky sú späť
https://videoarchiv.markiza.sk/video/najkrajsie-vianoce/bonus/7333-najkrajsie-vianoce-cuky-a-luky-su-spat Zdroj: shutterstock/bbernard

Posledných 20 miest v rebríčku obsadili africké krajiny.

Organizácia spojených národov zverejnila rebríček krajín podľa indexu ľudského rozvoja, ktorý odzrkadľuje kvalitu života v jednotlivých štátoch. Index hodnotí tri najdôležitejšie aspekty každodenného života a to zdravie, vzdelanie a príjem. Do hodnotenia zapojili 189 krajín.

Obhajcom minuloročného prvenstva je Nórsko, na druhom mieste skončilo Írsko, ktoré si medziročne vymenilo pozíciu s tretím Švajčiarskom. Slovensko sa v rebríčku nachádza na 39. mieste pričom si medziročne pohoršilo o 3 priečky.

Zo susedných krajín je na tom najlepšie Rakúsko na 18. mieste. Lepšie ako Slovensko skončilo aj Česko 27. a Poľsko 35.  O niečo horšie ako naša krajina je na tom Maďarsko a Ukrajina na 74. mieste už zaostáva výraznejšie.

Posledných 20 miest v rebríčku obsadili africké krajiny a úplne posledná priečka pripadla Nigeru. Krajinou s najvyššou priemernou očakávanou dĺžkou života je Hongkong (84,9 roka). V kategórii HDP na obyvateľa je na tom najlepšie Lichtenštajnsko.

Index ľudského rozvoja 2020:

1. Nórsko
2. Írsko
3. Švajčiarsko
4. Hongkong
5. Island
6. Nemecko
7. Švédsko
8. Austrália
9. Holandsko
10. Dánsko

Kompletný rebríček si môžete pozrieť TU

NEW YORK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme OSN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.