Mnohí živnostníci nevyužívajú pandemickú štátnu pomoc. Existuje preto jednoduchý sprievodca

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Skupina dobrovoľníkov preto spustila webového sprievodcu pandemickými dotáciami.

Pomoc sa navýšila, no k informáciám sa dostávajú ťažšie. Živnostníci a drobné firmy kritizujú, že rezort práce od novembra obmedzil infolinku k Prvej pomoci od štátu počas koronakrízy. Viacerí si tak ťazšie vedia overiť, na akú podporu majú vôbec nárok.

Namiesto Prvej pomoci Prvá pomoc plus. Vláda nedávno ohlásila, že podnikateľom, ktorí sú v ťažkostiach pre pandémiu koronavírusu, bude prispievať viac. Zároveň ale oklieštila informačnú linku, na ktorej sa firmy o svojich nárokoch môžu dozvedieť viac.

Na rozdiel od call centra v prvej vlne pandémie funguje len do 15.00 h. A musí sa vám podariť dovolať sa na dve telefónne čísla na úradoch práce, ktoré sú vyčlenené pre celý okres. „V prvej vlne pomáhali s vypĺňaním žiadostí, usmerňovali, teraz šanca vôbec niečo skonzultovať je veľmi malá," vysvetlila Miriam Bellušová zo Slovenského živnostenského zväzu

Na infolinku je vraj problém sa dovolať, tak si to naša reportérka chcela overiť a skúsila zatelefonovať na bratislavský úrad práce. Bolo obsadené. Skúšala to viackrát na obe uvedené telefónne čísla, až sa jej to niekoľký pokus podarilo.

Každý to šťastie mať nemusí. Rezort práce prehľad o tom, ako linka funguje, nemá. Ak sa žiadateľom nedarí, odkazujú ich na písomnú komunikáciu. „Externí zamestnanci call centra nevedeli zodpovedať všetky otázky. Cieľom zmeny je zabezpečiť informácie od ľudí z úradov práce, ktorí dennodenne administrujú prvú pomoc od štátu. Ak sa žiadatelia nevedia dovolať, môžu na úrad práce poslať aj mail," hovorí hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.

Zdroj: TASR

Mail či infolinka, mnohí drobní podnikatelia sa v spleti paragrafov stále nevedia orientovať. Aj majiteľ stánkov s rýchlym občerstvením Matej, ktorý bol niekoľko mesiacov bez príjmov hovorí, že bez účtovníčky by si zrejme neporadil. „Sám by som sa z toho nevedel vysomáriť. Možno pre tých, ktorí to robia pravidelne, je to jednoduchšie, ale pre človeka, ktorý je aj pracovne vyťažený, je to veľmi náročné," posťažoval si.

Našťastie, postupne pribúdajú viaceré portály, ktoré sa snažia vás čo najjednoduchšie navigovať, o čo by ste v čase finančných problémov mohli žiadať. Okrem webu ministerstva hospodárstva, či podnikateľských organizácií je to najnovšie napríklad dobrovoľnícka aktivita Kompas pomoci.

S pomocou „po lopate" napísaných otázok sa viete preklikať k tomu, z akého rezortu a na čo máte nárok. A to nielen napríklad živnostníci, ale aj nezamestnaní či neziskovky.

„Pracovali sme práve na tom preformulovávaní tých právnických výrazov do nejakej zrozumiteľnej reči, aby to pochopili ľudia ako ja napríklad, ktorí nemajú žiadne právne vzdelanie a pocit z celej tej aktivity je zrozumiteľná pomôcť s dotáciami," vysvetlil spoluautor Kompas pomoci Dodo Dobrík.

Momentálne sa dá žiadať pomoc od štátu pri výpadku príjmov za október a november a úrady práce prijímajú žiadosti či výkazy až do konca januára budúceho roka. Zatiaľ štát vyplatil na prvej pomoci vyše 600 miliónov eur.

Téme sa venovala reportérky Michaela Bendíková a Alexandra Danilov.

Celé Televízne noviny si môžete pozrieť TU.

 

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.