V zime, smrade, exkrementoch a bez jedla. Polícia urobila raziu v domove pre seniorov

19_mindak_dss_tvnoviny.mp4
Zdroj: facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj

Majiteľku už obvili zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby.

Levickí policajti vykonali domovú prehliadku v priestoroch domova sociálnych služieb v okrese Levice.

Urobili tak na základe informácií od obyvateľov obce Hronovce, ktorí tvrdili, že klienti zariadenia sa málokedy dostanú za brány domova a v obci prosia o jedlo a sladkosti. Pracovníci inštitúcií oprávnených kontrolovať tento domov sa dovnútra väčšinou nedostali, informovala polícia na sociálnej sieti.

V zariadení sa v čase domovej prehliadky nachádzalo sedem mužov a tri ženy vo veku od 46 do 70 rokov s rôznymi ochoreniami, jedna osoba bola imobilná. Obyvatelia domu žili v špine, zápachu, všade boli plesne a zima. Vnútorná teplota v izbách sa v stredu 16. decembra pohybovala od 8,4 do 18,4 stupňa.

Občianske združenie Teplo domova nie je oficiálne registrované ako zariadenie ošetrovateľskej starostlivosti. Funguje len ako rodinný dom, kde sú klienti len na základe nájomnej zmluvy.

Zdroj: TV Markíza

Za pobyt platili 65 eur, no 55-ročnej majiteľke museli odovzdávať celý dôchodok. Zadržiavala im aj občianske preukazy a mobilné telefóny.

„V miestnostiach bol neporiadok, zápach, hmyz, plesne na stenách a stropoch a zvieracie exkrementy v interiéri. Umiestnené osoby nemali zabezpečený dostatok jedla, hygienu a čisté šaty. Niektorí z nich trpeli rôznymi kožnými ochoreniami a, navyše, s nimi bolo aj nevhodne zaobchádzané," potvrdila polícia.

Policajtov pri domovej prehliadke zarazila aj tá skutočnosť, že zvonku bola na vchodových dverách kľučka, ale zvnútra bola nainštalovaná tzv. guľa.

Majiteľku zariadenia po vypočutí obvinili zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Vyšetrovateľka Policajného zboru dala podnet na návrh na jej väzobné trestné stíhanie.

Návrh akceptoval aj prokurátor a majiteľka ide do väzby.

Reportáž spracoval Karol Mindák.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

HRONOVCE/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Levice

Dôležité udalosti