Pomoc podnikateľom viazne. Viacerí sa možno nedočkajú do konca roka

Kameňom úrazu je, že rezort práce v novembri zmenil schému kompenzácií z prvej pomoci na prvú pomoc plus.

Opatrenia sa sprísňujú, prevádzky sú zatvorené, no pomoc podnikateľom viazne. Firmy či živnostníci si od novembra mohli žiadať o nové, vyššie príspevky plus. Realitou ale je, že na peniaze od úradov práce čakajú týždne. A viacerí sa možno nedočkajú ani do konca roka.

Podnikatelia, ktorí už takmer pred dvomi mesiacmi žiadali v ťažkej finančnej situácii štát o pomoc, začínajú byť nervózni. Ako napríklad živnostníčka z Bratislavy, ktorá sa na nás obrátila, že doteraz čaká príspevok za október. 

„Dodnes mi neprišiel ani cent. Pritom počas prvej vlny na jar mi prišli peniaze po necelom mesiaci. Keďže žiadatelia nedostanú načas peniaze, ťažko sa im platia potom včas odvody, čo môže viesť nakoniec k strateniu nároku na finančnú pomoc."


Kameňom úrazu je, že rezort práce v novembri zmenil schému kompenzácií z prvej pomoci na prvú pomoc plus. Živnostníci či firmy, ktorí už predtým boli zabehnutí, tak nanovo prechádzali preverovaním a museli s úradmi práce uzatvárať dodatky. Len to im trvalo niekoľko týždňov.

Či to stihnú do konca tohto roka je otázne. Najmä vo väčších mestách, špeciálne v Bratislave s veľkým počtom žiadateľov.

Ani my sme sa konkrétneho termínu, dokedy majú podnikatelia na peniaze čakať, nedopátrali.

Zatiaľ sa za október a november podarilo poslať niečo vyše 72 miliónov eur. Priemer jedného mesiaca počas prvej vlny pandémie pritom bol vyše 100 miliónov eur.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti