Peklo v domove dôchodcov v Hronovciach. Vyšli na povrch ďalšie otrasné skutočnosti

Až domová prehliadka ukázala, v akých podmienkach klienti žili.

Zima, hlad, utrpenie. V súvislosti so škandálom v zariadení občianskeho združenia Teplo domova v Hronovciach vyšli na povrch ďalšie otrasné skutočnosti. Majiteľku zariadenia pre seniorov poslala sudkyňa do väzby. 

Domov, kde žilo desať ľudí, funguje ako neoficiálny poskytovateľ ošetrovateľskej starostlivosti. Je to rodinný dom, kde sú jeho klienti v podnájme. 

Keďže ľudia bývali v podstate v súkromnom dome, jeho majiteľka tam nepustila nikoho, koho nechcela. Ani pracovníkov sociálky, hygienikov, ba ani starostu. Až domová prehliadka ukázala, v akých podmienkach klienti žili. 

Museli pretrpieť zimu, špinu, kožné choroby a zlé zaobchádzanie. Dôchodky si majiteľka domu nechávala. Aj mobily a občianske preukazy. Ľudia hladovali. Majiteľku zariadenia, ktorá sa vraj chcela po manželovej smrti upiť k smrti, a preto klientov zanedbávala, poslala sudkyňa do väzby.


Z bývalých zamestnancov nechce na kameru hovoriť nikto. 

Mäso vraj dostávali iba v nedeľu, aj to len párky alebo špekáčiky. Žiadnu salámu alebo šunku, ovocie ani zeleninu. Večeru im dávali od 15.30 do 16. 00 hod. Potom už nič. Ak starkým robili čaj, na desať litrov vody mali kuchárky prikázané použiť iba jedno čajové vrecko. 

Majiteľka domu vraj bola často taká opitá, že opatrovateľky sa báli, aby dala klientom správne lieky. A tak im ich radšej dávali samy. Úrady, ktoré dostávali zväčša anonymné podnety, ale nič nezmohli. 

Keďže dom s nájomcami nie je v registri poskytovateľov sociálnych služieb, pracovníci ministerstva ani ďalšie orgány v podstate nemajú zákonnú možnosť vstúpiť do súkromného objektu a urobiť kontrolu. 

Preto aj v tomto prípade sa dnu dostala až polícia po príkaze súdu na domovú prehliadku.
Starkí sú momentálne v karanténe v inom zariadení a ministerstvo prisľúbilo, že im pomôže nájsť ubytovanie. Rodinným príslušníkom, ktorí majú záujem o sociálne služby pre svojich blízkych radí, aby si poskytovateľa overili v centrálnom registri poskytovateľov sociálnych služieb na webe ministerstva alebo na webových stránkach vyšších územných celkov.

LEVICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.