Jaroslav Haščák strávi Vianoce vo väzbe

Najvyšší súd bude o jeho odvolaní rozhodovať po sviatkoch.

Obvinený spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák strávi vianočné sviatky vo väzbe. Dôvodom je, že Najvyšší súd bude o jeho odvolaní voči vzatiu do väzby rozhodovať až v pondelok 28. decembra. Pre tvnoviny.sk termín potvrdil advokát Martin Škubla z kancelária Škubla & Partneri s.r.o.

Do väzby poslala Haščáka sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v piatok (4. 12.), ktorá vyhovela návrhu prokurátora. Spolu s ním poslala do väzby v ten istý deň aj Danu Arpášovú. 

Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmieta a mieni sa brániť. Polícia vzniesla obvinenia, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila, celkovo voči trom osobám.

Právni zástupcovia Martin Škubla a Lukáš Trojan vydali vyhlásenie, podľa ktorých je väzobné stíhanie ich mandanta nezákonné a neopodstatnené. Trestné stíhanie hodnotí Trojan ako účelový pokus o kriminalizáciu štandardných obchodných vzťahov.

Advokáti upozorňujú na tri argumenty voči väzbe. Tvrdia, že dochádza k zneužívaniu inštitútov trestného konania. "Účelové vylákanie Jaroslava H. na výsluch v nesúvisiacej trestnej veci, jeho následné zadržanie a realizácia prehliadky priestorov spoločnosti Penta s nasadením Lynx Commanda boli absolútne neprimerané," konštatujú právni zástupcovia. Dopĺňajú, že Haščák je v kolúznej väzbe bezdôvodne.

Poukazujú tiež na to, že prípad prokurátora Dušana Kováčika nemá s prípadom a väzbou ich klienta žiadnu súvislosť. Súd podľa nich umelo prepojil tieto prípady, pričom nepoukázal na žiadny dôkaz, ktorý by vysvetlil prienik káuz.

Údajné ovplyvňovanie svedkov prostredníctvom médií označujú za bizarné zdôvodnenie zo strany súdu. "Vplyv Jaroslava H. a skupiny Penta na to, akým spôsobom slovenské médiá interpretujú kauzu Gorila, bol preukázateľne zanedbateľný, keďže drvivá väčšina mediálnych výstupov k tejto kauze bola pre Jaroslav H. negatívna," tvrdia advokáti. Dodávajú, že uplatňovanie slobody prejavu nemôže byť dôvodom väzby.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách. Kauza, pre ktorú obvinili Haščáka, sa ťahá už 15 rokov


 

 

BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti