Chuť kapustnice v ústach dedíme, tvrdí známy šéfkuchár

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kamil Jany/shutterstock.com

Tu je pár tipov na tú najlepšiu od Vladimíra Morochoviča.

Sú kraje, kde namiesto kapustnice cez Vianoce servírujú rybaciu alebo šošovicovú polievku. Isto nám dáte ale za pravdu, že vo väčšine domácností na štedrovečernom stole nesmie chýbať kapustnica. Ideálne je ju navariť vraj deň vopred.

„Domáca kapustnica. Platí pravidlo - sto domov, sto receptov a chutí. Jej chuť v ústach dedíme a stále nám bude chutiť kapustnica od našej maminky, na ktorej sme vyrástli. Nie je to o tom, že by kuchári alebo gazdiné nevedeli variť. Niečo zdedíme a niečo sa naučíme. Alternatív je veľa. Jedol som aj kapustnicu so sušenými slivkami, ale toto ovocie skresľuje chuť. Opäť je to o hlave. Ak to máte zafixované z detstva, nebude vám prekážať. Ja napríklad nedávam do kapustnice ani zemiaky," vysvetlil šéfkuchár Vladimír Morochovič, ktorý je pravidelným hosťom v Teleráne.

V našom článku nájdete pár tipov a trikov na obľúbenú polievku Slovákov.

Najlepšia kapusta na kapustnicu

Keďže je kapusta základná ingrediencia, mali by sme si ju vedieť aj kúpiť, ak si doma nenaložíme vlastnú do suda. Morochovič odporúča, aby sme siahli po kyslej kapuste od slovenských výrobcov.

Dôvodom je, že výrobcovia tento tovar prispôsobujú na slovenské chute. „Ak si kúpite kyslú kapustu napr. privezenú z Poľska, dominuje v nej koriander. A to už nie je naša chuť a skresľuje celú chuť výslednej polievky," tvrdí.

Kapustu nepremývajte

Morochovič radí, že ak kúpite veľmi kyslú kapustu, nemali by ste ju premývať. Podľa jeho slov treba do nej dať cukor a nezbaviť ju vody, v ktorej je veľké množstvo vitamínov a pre zdravie prospešných látok.

Mletá paprika je dôležitá

Druhou veľmi dôležitou ingredienciou do kapustnice je mletá paprika. „Nemusíte jej tam dávať veľa. Odporúčam ľuďom použiť mletú sladkú papriku maďarského typu. V obchodoch nájdete aj tzv. španielskeho typu, ale tá je horkejšia a je tmavá. A práve spôsob praženia výrazne ovplyvní chuť kapustnice," vysvetlil.

Mäso

Základom dobrej kapustnice je, ako hovorí šéfkuchár, silný vývar z údenín. Odborník odporúča skombinovať napr. údené koleno, krkovičku a kto má rád suchšie mäso, môže dať údené moravské alebo bravčové stehno. „Záleží od každého, koľko mastného v kapustnici znesie," konštatoval.

Cibuľa a slanina

Morochovič nám v rozhovore prezradil, ako on pripravuje štedrovečernú polievku. Nepoužíva olej, ale na drobné kocky nakrája slaninu, niekedy pridá aj na kocky nakrájané bravčové plese, restuje ju do zlata a pridá cibuľu. Zaleje údeným vývarom a vymixuje do hladka.

TIP: Tu nájdete recepty na kapustnicu

„Nemusíte to robiť, ale pri zmixovaní sa spojí štruktúra a chuť všetkých surovín. Cibuľa, ktorej ide do kapustnice pomerne dosť, restovaná na slaninke prinesie kapustnici sladkosť a nemusíte na záver veľa cukriť. Netreba pridať spomínanú papriku," radí šéfkuchár

Huby v kapustnici

Huby sú tiež jednou z ingrediencií, ktoré by nemali v dobrej kapustnici chýbať. Pred použitím ich treba namočiť, ideálne je deň vopred. „Ja napríklad nedávam celé huby, rozdrvím ich rukami na prach, zalejem studenou vodou a potom pridám do kapustnice," prezradil. 

Ak ste nezjedli kapustnicu, zavarte si ju

Rada je úplne jednoduchá. Umyjete si poháre, v ktorých bežne v lete zavárate. Kapustnicu, ktorú ste mali dobre uskladnenú a vychladenú privediete k varu.

Keď dosiahne bod varu, vypnete ju a plníte do zaváraninových pohárov a zavriete viečkom. Potom ju necháte prirodzene vychladnúť. „Fyzika nepustí. Pri chladení nastane podtlak, viečko budete počuť pukať a naložená kapustnica sa vám zakonzervuje," dodal šéfkuchár Morochovič. Tvrdí, že takto odložená kapustnica vám vydrží aj dva mesiace.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti