ANKETA: Ako prežijú tohtoročné Vianoce odborníci a politici?

Odberné miesto pre lyžiarov
Odberné miesto pre lyžiarov Zdroj: TVNOVINY.sk

Odpovedali Krčméry, Bražinová, Beňová, Krajniak či Marcinková.

Tohtoročné Vianoce sú poznačené pandémiou koronavírusu a situácia je na Slovensku zo dňa na deň horšia.

Opýtali sme sa odborníkov, ktorí posledné mesiace radia vláde pri tvorbe opatrení a aj politikov, ako oni prežijú tohtoročné sviatky.

Odborníci:

Martin Pavelka, epidemiológ:

Ja tieto vianočné sviatky strávim sám. So svojimi kamarátmi v Londýne sa spojím cez zoom. Vo Veľkej Británii majú ešte ťažšie podmienky pre stretávanie sa počas sviatkov, takže vianočné oslavy a večere cez zoom tam budú tento rok normou a nie zvláštnosťou. Samotu počas Vianoc si vykompenzujem na Veľkú noc, keď už budem zaočkovaný.

Čitateľom radím: Vždy, keď spojíme sociálne bubliny, ktoré by sa za iných okolností nestretli, tak zvyšujeme riziko, a tým pádom ultimátne zvyšujeme aj hospitalizácie a úmrtia.

Henrieta Hudečková, epidemiologička:

Nebudem v žiadnej bubline, pretože tie bubliny sú „mydlové". S manželom ostávame sami doma a s rodinou sa uvidíme len virtuálne. Máme rodinu aj v Čechách a v Bratislave a vždy sme na Vianoce spolu, ale teraz sme sa takto rozhodli, pretože je to istejšie. Keď bude lepšia situácia, stretneme sa a pôjdeme aj lyžovať. Veľa sa hovorí o bublinách, ale je rozdiel, či v nej budú dvaja ľudia z dvoch rodín alebo ôsmi z dvoch rodín. Čím viac ľudí, tým horšie.

Vladimír Krčméry, infektológ:

Vianočné sviatky budem tráviť čiastočne s manželkou a čiastočne v robote, pretože budeme testovať. Takže, počas katolíckych sviatkov budeme testovať a na pravoslávne Vianoce budeme očkovať.

Ivan Bošňák, analytik, Dáta bez pátosu:

Vianoce budeme tráviť s manželkou a troma deťmi doma. Docestovala nám dcéra z Dánska v strede decembra niekoľkýkrát otestovaná PCR testom zadarmo priamo v Dánsku.

Otca, ktorý má 80 rokov a žije priamo v našej obci z dôvodov opatrnosti nebudeme pri štedrovečernom stole mať, čo nás mrzí. Súčasná pandemická situácia nás bude ovplyvňovať ďaleko za horizont Vianoc, a tak nás čaká veľmi nezvyklé obdobie vysokej opatrnosti. K tradičnému sláveniu sviatkov sa asi vrátime najskôr na Veľkú noc.

Alexandra Bražinová, epidemiologička:

Už roky trávime vianočné sviatky na horách. Naša malá rodina sa tam presunie už okolo 20.12. a sme tam minimálne týždeň. Vyhneme sa tým najväčšiemu predvianočnému zhonu v meste a užívame si prírodu, prechádzky a sami seba. Tak je to aj tento rok, nič sme nemuseli meniť a dodržíme tak aj všetky odporúčania.

Politici

Lucia Nicholsonová (SaS), europoslankyňa

Tohtoročné Vianoce budem tráviť so svojou kompletnou rodinou, čo ma veľmi teší. Hneď vedľa nás býva moja mama, takže vytvoríme bublinu s ňou. Keď môžem byť so všetkými svojimi deťmi, sú to pre mňa vzácne chvíle, pretože medzi nimi sú veľké vekové rozdiely. Som rada, že si to spolu užijeme.

Kristián Čekovský (OĽaNO):

Samozrejme, aktuálna situácia sa dotkla asi každého, rovnako aj nás. Vianoce budeme tráviť iba v úzkom rodinnom kruhu a niektorí členovia budú dokonca pre prácu v prvej línii chýbať pri štedrovečernom stole. Zrušili sme aj novoročné oslavy s priateľmi a viac času strávime oddychom, či už doma alebo v prírode.

Milan Krajniak (Sme rodina), minister práce sociálnych vecí a rodiny:

Budeme doma aj s mojím svokrom, s manželkou a dcérou. Nebudeme so širšou rodinou, pretože chceme dodržať dvojbublinové pravidlo.

Vladimíra Marcinková (Za ľudí):

Niet rodiny na Slovensku, pre ktorú by toto neboli iné Vianoce ako tie predtým. Pandémia nás všetkých skúša. Napriek tomu sa z tejto krízy vynára zopár lekcií, a jednou z nich je určite aj spomalenie pred Vianocami. Verím, že ohrozenie vírusom mnohých z nás vyhnalo z nákupných centier a učí nás stíšiť sa za dverami domovov, venovať sa jeden druhému a byť vďačný aj za menej, než sme boli zvyknutí. Tento rok sa nenaháňam za darčekmi, ani za dokonalým vianočným menu, tieto Vianoce sú pre mňa o prosbe a vďačnosti za zdravie. V septembri som porodila dcérku Linu, krátko potom manžel prekonal Covid a päť týždňov nás nevidel. Byť záverom roka spolu, v zdraví, je pre mňa najväčší dar, aj keď to znie ako klišé. Prvé dcérkine Vianoce budú o tých naozajstných hodnotách. Aj to nás naučil tento rok.

Erik Kaliňák (Smer):

Naše Vianoce sú vždy naozaj len v kruhu najbližších. Povianočné návštevy sa tentoraz asi neuskutočnia. Silvester s kamarátmi pravdepodobne vynecháme, alebo ho spravíme v naozaj oklieštenej podobe.

Monika Beňová (Smer):

Naše Vianoce budú iné ako boli posledných 32 rokov. Vtedy sa mi narodil syn a tento rok máme Leu, ďalšieho člena rodiny. Veľmi sa tešíme. Väčšina pozornosti bude upriamená na ňu, všetci kupovali darčeky len pre ňu. Takže, naše Vianoce budú veľmi šťastné. Budeme absolútne v kruhu najbližšej rodiny. Všade okolo nás sa rýchlo rozširuje korona a budeme kvôli našej dcére veľmi opatrní.

Irena Bihariová (Progresívne Slovensko):

Za posledný rok a pol som strávila rekordne najviac času prácou na úkor rodiny a detí. Preto som si dala záväzok, že už týždeň pred Vianocami odstavím prácu na nevyhnutné minimum a budem sa plne venovať tomu, čím trávim predvianočný čas najradšej: upratovaniu a pečeniu. V tieto dni nesmie chýbať vôňa diávy, opratých záclon a vianočného pečiva. Okrem mojich rodičov sme nezvykli podnikať žiadne návštevy, takže v tomto smere dodržiavať protiepidemiologické opatrenia pre nás nepredstavuje zásadnejší problém. Ani pri predvianočnej hektike sa toho veľa nezmenilo, keďže aj predošlé roky som uprednostňovala nákupy cez internet pred preplnenými nákupnými centrami.

Na druhú stranu, oproti ostatným rokom budú tohtoročné sviatky pre mňa osobne o čosi viac rozjímavejšie. Pandémia nám pripomenula, ako veľmi je človek, ale aj náš politicko-ekonomický systém zraniteľný. Budem myslieť na všetkých tých, ktorým táto choroba vzala blízkych, ktorí s ňou museli zvádzať neľahký boj, ale aj tých, u ktorých zanechala následky v podobe sociálnych tiesne a neistej ekonomickej budúcnosti.

Alojz Hlina (KDH):

Sviatky budem tráviť tak ako vždy s rodinou, v tomto som konzervatívny. Budem aj s mojou mamou, len rozdiel je v tom, že Vianoce sme zvykli tráviť na Orave a tento rok budeme v Bratislave.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Anketa

Dôležité udalosti