Zvyšky zo štedrovečernej večere vydržia niekoľko dní. Stačí dodržať toto pravidlo

Ilustračný záber.
Zdroj: Martin Mehes/shutterstock.com

Pri odkladaní zabudnite na mrazničku, chladnička je dôležitá.

Hovorí sa, že od štedrovečernej večere by ste nemali odchádzať. Vraj to prináša nešťastie. A tak by ste mali mať po ruke všetky chody, aby ich mohla hlava rodiny postupne servírovať.

Základná večera pozostáva z troch hlavných jedál - kapustnice, prípadne rybacej alebo šošovicovej polievky, potom vyprážaného kapra alebo inej ryby i zemiakového šalátu. Samozrejme, nemôžu chýbať opekance alebo bobáľky.

Prečítajte si aj: Hus alebo kačka nesmie na Vianoce chýbať. Ktorá je lepšia?

Keďže na Štedrý večer, ktorým sa začínajú sviatky, sa všetko nezje, šéfkuchár Vladimír Morochovič nám poradil, ako si jedlo uchovať na ďalšie dni. Platí to aj pre kapustnicu, ak ste ju neuvarili večer pred Štedrým dňom. V niektorých domácnostiach platí tradícia, že ju gazdinky varia až 24. decembra.

Vyprážaná ryba nie je stejk

Pri vyprážaní vianočnej ryby platia tieto pravidlá. Treba ju dostatočne dopredu pred úpravou vybrať z chladničky. Morochovič radí, aby sme sa pri príprave radili tzv. sedliackym rozumom. „Čím hrubšia ryba, teplota by mala byť izbovejšia. Netreba k nej však pristupovať ako k stejku," tvrdí.

Zvyšky zo štedrovečernej večere

Rada šéfkuchára je úplne jednoduchá - mali by sme pripraviť toľko jedla, aby sme nič nevyhadzovali. Neodporúča jedlo mraziť, ale odložiť ho v chladničke. Ak je správne pripravené a schladené, vydrží aj päť dní.

Chladenie jedla

Jedlo by sme mali po štedrovečernej večeri nechať dostatočne a prirodzene schladiť. Dôležité je, aby ste napr. hrniec s ešte teplou alebo vlažnou kapustnicou nezakryli. Morochovič to odôvodnil tým, že keď to urobíme, spomalíme chladenie. Dobré je mať na to pripravený v chladničke dostatok miesta. Ideálna teplota na zachovanie chutí a čerstvosti je 0 až 8 stupňov.

Zdroj: TVNOVINY.sk

„Dobrá je aj vysoká teplota od 70 do 100 stupňov, vtedy sa jedlám nič nestane. Približne pri teplote 35 - 50 stupňov vzniká nebezpečenstvo tvorby mikroorganizmov. Čas medzi 8 a 70 stupňov musíme teda rýchlo prekonať. Najlepšie do 90 minút," vysvetlil.

Známy šéfkuchár odporúča zvyšnú kapustnicu zavariť do pohárov s viečkom s postupom, ktorý pozná každá skúsená domáca kuchárka alebo kuchár.

Majonézu nahraďte novou zálievkou

Rovnako ako kapustnicu, aj šalát by sme mali urobiť deň dopredu. Ak ste to ale nestihli,  nevešajte hlavu. Urobte to ráno, aby sa všetky suroviny do večera dobre spojili. Ak by ste chceli zdravú verziu šalátu, nemusíte použiť majonézu a klasickú žltú cibuľu. Majonézu môžete napr. nahradiť dijon-medovou horčicou.

„Druhú spomínanú surovinu môžete nahradiť červenou cibuľou, ktorú vymiešate s jablkovým octom a jemne zaparíte. Ochutíte ju čiernym korením z mlynčeka. Šalát je možno iný, ale ako alternatíva je perfektný," myslí si odborník.

Zdroj: Shebeko/shutterstock.com

Morochovič odporúča dať do šalátu mrazený hrášok. Je to jedna z ingrediencií, ktorú nemusíte do tradičného zemiakového šalátu variť.

Zemiakový šalát by ste mali odložiť v chladničke. Šéfkuchár vystríha pred mrazením, napr. pri mínusových teplotách na balkóne. Odôvodnil to tým, že suroviny v tomto jedle sa znehodnotia. „Pri zamrznutí sa vyzráža voda na ľad. Šalát potom po rozmrazení nie je chutný a je aj nebezpečný pre zdravie, pretože ho neviete zohriať," dodal.

Dobrá rada na záver: Ak ste neodhadli množstvo zemiakového šalátu a už vám lezie hore krkom, nakrájate doň šunku a urobíte si domáci tzv. parížšky šalát.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti