Seniori v zariadeniach mali smutnejšie Vianoce. Domov k blízkym sa dostali len niektorí

Mnohé domovy ostanú pre rodiny zatvorené.

Sú sami a už mesiace bez sociálneho kontaktu. Aj preto hlavný hygienik napokon ustúpil a podľa vyhlášky môžu byť seniori počas sviatkov doma, ale iba za prísnych pravidiel.

V zariadení v Nitrianskom Pravne budú mať Vianoce ako každý rok. Klienti môžu ísť na dovolenku k svojim blízkym. Byť s rodinou je pre mnohých seniorov naozaj tým najkrajším darčekom.

Rovnako to poňali aj v zariadení v Sabinove, no, paradoxne, aj keď starkí domov ísť môžu, väčšina ostane. Rodiny totiž začínajú počúvať odporúčania. Umožnia im však návštevy, ktoré musia vopred ohlásiť.

Nie všetci však majú také šťastie. Niektoré zariadenia aj v týchto chvíľach bojujú s ochorením u svojich klientov či zamestnancov.

V Sliači sa v seniorskom domove situácia vyostrila iba pred pár dňami. Hoci to, že seniorov domov nepustia, bolo rozhodnuté aj predtým.

Teraz ich pustiť domov ani nemôžu. Po tom, ako sa začali klienti sťažovať, že sú slabí a boli pretestovaní, zistili, že takmer 70 percent z nich je pozitívnych.

Aby to nebolo málo, pre covid začali vypadávať aj zamestnanci a dnes majú skoro 90 percent personálu mimo. Dobrovoľníkov zháňajú kde môžu.

Viac v reportáži Romana Ruttkaya.


SABINOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Andrea Mačošková

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.