Fico hovorí o fašizme, Cigániková sľubuje bezpečnosť. Do parlamentu môže prísť šesť pozitívnych poslancov

Jozef Pročko (OĽANO).
Zdroj: TASR

Pellegrini vyzval Mikasa na odstúpenie z funkcie.

Hlavný hygienik Ján Mikas vydal vyhlášku, ktorá umožňuje pozitívne testovaným poslancom a tím, ktorí boli v kontakte s infikovanou osobou prísť do budovy parlamentu a hlasovať o návrhoch zákonov.

Rovnako sa to týka aj prezidentky, ministrov, generálneho prokurátora, predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, ombudsmanky a predsedu Ústavného súdu. Cieľom podľa hygienikov je, aby chod kľúčových inštitúcií nebol ohrozený.


„Vírus preniká do všetkých sfér života a vrstiev populácie, preto bolo absolútne nevyhnutné nájsť spôsob, ako s čo možno najnižším epidemiologickým rizikom zachovať chod štátu a zabrániť paralýze kritickej infraštruktúry," vysvetľuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Opozícia v tom ale vidí snahu vládnej kolície predĺžiť núdzový stav. Na to je potrebných 90 poslancov, no kvôli koronavírusu nie je Národná rada uznášania schopná. O predĺžení núdzového stavu bude parlament hlasovať dnes 28.12. o 14.00 h.

Budú sedieť v samostatnej lavici ďalej od ostatných

Vďaka vyhláške by do parlamentu mohli prísť šiesti poslanci z vládnej koalície, ktorí by mali byť v domácej karanténe. Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že vláde ide len o predĺženie núdzového stavu, aby mohla obmedzovať základné ľudské práva a aby sa ľudia nemohli zhromažďovať a protestovať proti vláde Igora Matoviča.

Fico vyzval svojich poslancov, aby schôdzu obštruovali a neprišli. Upozorňuje, že pozitívne testovaní poslanci ohrozia svojich kolegov, ale tiež ďalších zamestnancov parlamentu.

Predseda Smeru navyše hovorí, že ak poslanec s Covidom príde do parlamentu, dopúšťa sa trestného činu šírenia nákazlivej a nebezpečnej ľudskej choroby, za ktorú počas núdzového stavu hrozí vysoká sadzba až 10 rokov za mrežami.

„Neviem, čo mám na to povedať. Snažia sa zbaviť trestnoprávnej zodpovednosti obyčajnou vyhláškou. Toto je čistý rozklad právneho štátu," hovorí Fico a vládu nazval fašistickou.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) pripúšťa, že toto riešenie nie je ideálne, no parlament a vláda podľa nej nemôžu prestať pracovať a znefunkčniť štát. „Uprednostnila by som možnosť elektronického hlasovania, na ktorú som apelovala už pred letom. Dúfam, že sa v tomto začne konať," hovorí Cigániková. Hlasovania s pozitívnymi poslancami sa ale nebojí. Zdravotníci podľa nej pracujú v oveľa horších a nebezpečnejších podmienkach.

„Musíme urobiť všetko preto, aby sme sa nenakazili. Pozitívnych kolegov separujeme do samostatnej lavice, ktorá je oddelená od zvyšku sály. Ja osobne si dám rúško aj respirátor. Zúčastňovala som sa aj testovania. Potom pôjdem dobrovoľne do karantény a dám sa otestovať. Urobíme všetky možné opatrenia, aby sa nákaza rozšírila," sľubuje poslankyňa.

Podľa Cigánikovej je vyčlenených šesť miest pre pozitívnych poslancov. Či ich ale aj príde presne šesť, ešte nevie.

Podľa Kollára tým znižujú dôveru verejnosti

Kritický je aj poslanec Za ľudí Miroslav Kollár. Aj on by uvítal elektronické hlasovanie.

„Moji kolegovia Tomáš Valášek a Juraj Šeliga sa už v apríli snažili presvedčiť vedenie Národnej rady, že sa musíme pripraviť na online rokovanie a hlasovanie - úpravou rokovacieho poriadku aj technicky. Žiaľ, nestalo sa. Rovnako tak časový stres schvaľovania niektorých legislatívnych riešení je zbytočný, o problémoch s predlžovaním núdzového stavu predsa vieme niekoľko mesiacov," napísal na Facebooku.

Dodal, že týmto rozhodnutím ničia zvyšky dôvery v spoločnosti a dláždia tým „kamarátom mafiánov a dezolátom cestu naspäť," napísal poslanec.

Podobne ako Smer, ani poslanci za Hlas neplánujú na schôdzu prísť. Peter Pellegrini vyzval Mikasa, aby zvážil odstúpenie z funkcie hlavného hygienika.

„Už niekoľko dní opäť vidíme okázalé prejavy papalášizmu a politiky rovnejších medzi rovnými. A je mi veľmi ľúto, že sa na túto politickú hru opäť prepožičiava hlavný hygienik, ktorého úlohou je chrániť zdravie ľudí, a nie robiť slúžku vládnej koalícii. Dnes sa uskutoční schôdza Národnej rady, na ktorej chce koalícia schváliť bianko šek pre vládu, aby mohla kedykoľvek opakovane predlžovať núdzový stav až do konca volebného obdobia. S veľkou pravdepodobnosťou však vládna koalícia nedisponuje potrebnou ústavnou väčšinou zdravých poslancov, aby tento zákon mohla prijať. A tak príde už niekoľkýkrát s pomocnou rukou hlavný hygienik, ktorý včera vydanou vyhláškou zrazu umožnil prísť do parlamentu aj poslancom, pozitívnym na koronavírus," myslí si Pellegrini.

Dodáva, že ľudia nemajú motiváciu dodržiavať opatrenia, keď politickí predstavitelia robia presný opak.

Podľa kotlebovcov je krok hlavného hygienika výsmech. Hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica pre TASR povedal, že plánujú podať trestné oznámenie.

„Je to ukážka arogancie a papalášstva voči všetkým ľuďom, ktorým sú celé mesiace pod hrozbou pokút a trestných stíhaní obmedzované ich práva na pohyb či výkon zamestnania, rovnako tak deťom právo na vzdelanie. Z nariadenia totiž vyplýva, že táto choroba buď nie je zďaleka taká nebezpečná, alebo sú opatrenia neúčinné, alebo sú vládni politici viac ako ostatní občania," uviedol hovorca.

Do parlamentu sa na schôdzu chystá zrejme šesť koaličných poslancov, ktorí by mali byť v karanténe. Podmienkou je, aby nemali klinické príznaky ochorenia, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekciu či obmedzili pohyb na pracovisku.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti