Nevyhadzujte usadeniny z kávy! Poradíme vám, ako ich využijete v domácnosti a pri kráse

donovaly_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstoc.com/Simona Olteanu

Ide priam o zlato, ktoré končí v odpade zbytočne.

Milujete tradičnú zalievanú kávu, používate pri zalievaní filter alebo máte moderný kávovar, ktorý si kávu rovno zomelie? Nech už je to ktorýkoľvek spôsob, napokon vám vždy zostane prebytočný kávový grunt, ktorý vyhodíte do smetí. Svoje rozhodnutie však prehodnotíte, pretože ide priam o zlato v domácnosti, píše portál blesk.cz.

Zápach

Nielenže káva krásne vonia, ale pachy aj pohlcuje. Práve preto by ste si kávovú usadeninu mali dať do chladničky, alebo do zafajčenej miestnosti.

Prečítajte si aj: Trápia vás strie a vrásky? Teraz je správny čas na ich odstránenie

Umývanie

Bojujete vždy s prihoreným hrncom či panvicou? Ich čistenie vám pôjde o niečo ľahšie. Nechajte niekoľko lyžíc kávového socu na pripálenine pôsobiť a následne ho so špongiou na riad vyčistite. Výhodou je, že pomletá káva je jemná, a tak sa povrch nepoškriabe a nepoškodí.

Rastliny

Kávový grunt je výborným hnojivom pre rastliny. Káva obsahuje veľa minerálov, ktoré prospievajú aj rastlinám. Použiť však môžete iba suchý grunt, ktorý neobsahuje cukor a umelé sladidlá. Zmiešajte ho s prekyprenou pôdou, nikdy ho nenasypte priamo na rastlinu.

Peeling

Jemná usadeniny z kávy je ideálna na telový peeling. Zmiešajte ju s medom a kokosovým olejom a jej vôňou a účinkom budete milo prekvapená. Môžete ho použiť na telo, tvár či zhrubnutú pokožku na chodidlách.


Celulitída

Celulitída trápi mnohé ženy. V prípade, že zmiešate zvyšky z kávy s olivovým olejom, boj s ňou bude o niečo jednoduchší. Pomôže vám zredukovať tukové bunky, vyhladí vám pokožku a urýchli aj jej regeneráciu. Inkriminované miesta masírujte špongiou päť minút, následne ich obaľte na 10 minút do kuchynskej fólie. Na záver sa osprchujte.

Škrabance

Poškriabal sa vám hnedý nábytok a neviete si s tým poradiť? Zabudnite na drahé chemické prostriedky. Naneste v malom množstve kávovú usadeninu na škrabanec, nechajte pôsobiť a zostrite. Hrubosť škrabanca by sa mala zjemniť.

Farbivo

Chcete si zafarbiť biele tričko, látku, vajíčka na veľkú noc či vlasy? Káva obsahuje prirodzené farbivo, ktoré sa vo vode samo uvoľňuje. Stačí, ak soc zalejete vodou a namočíte do lúhu látku či vajíčko. Ak si farbíte vlasy henou, stačí do nej iba pridať lyžicu - dve kávy a zaliať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.