Na západnom Slovensku bolo cítiť zemetrasenie z Chorvátska

Priezviská na Slovensku.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Ľuďom sa triasli stromčeky či lustre.

Na Slovensku pocítili ľudia v utorok (29. 12.) zemetrasenie z Chorvátska v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj Nitre. Potvrdil to Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi. Zemetrasenie na Slovensku bolo podľa neho v dôsledku utorkového zemetrasenia v chorvátskom Záhrebe, ktoré bolo o 12.19 h.

Csicsay uviedol, že zatiaľ evidujú 50 hlásení o zemetrasení z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Trenčína, Serede, Topoľčian, Veľkého Krtíša, Komárna, Nových Zámkov a Šamorína. "Hlásenia sú z vyšších poschodí," podotkol.

Takto ste opísali pocity zo zemetrasenia

Viacerí Bratislavčania opísali svoje zážitky na sociálnej sieti. "O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok," napísala Katarína. Obyvatelia zasiahnutých mestských častí zaznamenali najmä pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na stromčekoch.

Prečítajte si aj: Ničivé zemetrasenie opäť zasiahlo Chorvátsko, zničené sú budovy a ulice mesta Petrinja

"Vyliala sa trochu voda z akvária, domáce zvieratá nereagovali," priblížila Barbora. Viacerí tiež opisovali chvenie gauča či postele. "Najprv vyskočil pes a začal kňučať. Potom začali šušťať žalúzie a trochu sa pohol luster a stromček. A ja som mala pocit, že ma sediacu na gauči berie do boku," dodala Kristína.

"Zacítila som veru v Petržalke, sedela som na sedačke a zrazu som mala pocit, že sa mi točí hlava, pozerám na luster, stromček aj lampu, všetko sa hýbalo..., pravdu poviem, zľakla som sa, hned som vedela, že je to zemetrasenie, po prvý krát som to zažila, zľakla som sa," konštatovala v komentároch na našej stránke Jonka Udvareva Ganeva.

Milča Harvanová pocítila asi päťsekundové kolísanie v Českom Krumlove.

Svedkovia zemetrasenia v bratislavských mestských častiach vo väčšine prípadov poukazujú na kývajúce sa ozdoby na stromčekoch, hýbajúce sa kvetiny. "Sedela som pri počítači a akoby sa mi zatočila hlava, kývala sa retiazka od žalúzií a rozkývala sa veľká interiérová kvetina," píše jedna z prispievateliek o svojej skúsenosti z centra Bratislavy. Ďalší komentár dokonca poukazoval na kývanie sa domu v Petržalke v polsekundových intervaloch. "A tu v Lamači nič," reagoval iný.

Zdroj: seismology.sk

Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc priznáva, že dostáva podnety, ktoré sa týkali otrasov, vo svojom statuse preto pridáva rady, čo robiť pri prejavoch zemetrasenia.

Na núdzovej linke 158 prijala polícia niekoľko oznámení o zemetrasení v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Žiadne škody hlásené neboli, informuje na sociálnej sieti. Udalosť bola podľa policajtov nahlásená aj v Nitrianskom kraji.

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová pre TASR priblížila, že v súvislosti s utorkovým zemetrasením na tiesňovej linke 155 nezaznamenali žiadne volania pre zdravotné ťažkosti. "O 12.23 h sme prijali len telefonát od ženy z Nitrianskeho kraja, v ktorom nahlásila zemetrasenie," uviedla.

Naposledy seizmológovia väčšie zemestrasenie na Slovensku zaznamenali v apríli pri obci Nacina Ves, ktorého epicentrum bolo osem kilometrov severne od Michaloviec.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti