Netradičný benefit: Nových obyvateľov chcú do mesta na východe nalákať finančnou odmenou

Ten, kto sa prihlási na trvalý pobyt, dostane poukážku v hodnote 200 eur.

Nových obyvateľov chcú do mesta nalákať aj prostredníctvom finančnej odmeny. Ten, kto sa vo Veľkom Šariši prihlási na trvalý pobyt, totiž dostane poukážku v hodnote 200 eur. Využiť ju môže v tamojších obchodoch, ale aj pri platení mestských daní a poplatkov.

Mesto chce aj týmto spôsobom motivovať prisťahovalcov, ktorí si vo Veľkom Šariši kúpili byt či postavili dom, no trvalý pobyt majú inde. Každý, kto sa prihlási na trvalý pobyt, dostane dvestoeurové mestské nákupné poukážky.

„Sú pre každého člena rodiny. To znamená, že ak príde trojčelnná rodina, dostane dokopy 600 eur a štvorčelnná 800 eur," približuje primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Občania môžu poukážkami uhradiť nájom, mieste dane a poplatky, školné v základnej i umeleckej škole, ale aj platiť v obchode.

Podporiť môžu aj športové kluby či mimovládne organizácie. Prevádzky, s ktorými mesto uzavrie zmluvu, budú označené nálepkou s nápisom Som hrdý Veľkošarišan. Podľa Kalla sa tak poukážky akoby vrátia späť do mesta.

Niektorí v tom vidia diskrimináciu

Aby ľudia poukážky nezneužívali, dajú ich iba tým občanom, ktorí nemajú voči mestu nedoplatky. Nahlasovanie na trvalý pobyt nesmie v jednej domácnosti prekročiť predpísané hygienické normy.

„Každá cenina má vlastné sériové číslo a bude spárovaná s konkrétnym žiadateľom a subjektom a tým pádom budeme vedieť či náhodou v obehu nie sú nejaké falzifikáty," dodáva Kall.

V rozpočte na to majú v meste vyčlenených 20-tisíc eur a podľa primátora sa im peniaze vrátia aj na podielových daniach.

Niektorí mestskí poslanci v tomto systéme vidia diskrimináciu tých, ktorí sa na trvalý pobyt prihlásia aj bez tohto benefitu. „Tí, ktorí dlhodobo neboli prihlásení, tak budú vo výhode, že tieto poukážky môžu využiť," myslí si Štefan Krochmaľ. „Táto poukážka by mala byť iba pre dorast a deti, ktoré sa sami na trvalý pobyt prihlásiť nemôžu," dodal poslanec Peter Novotný.

Vo Veľkom Šariši získajú 200-eurovú poukážku aj rodičia po narodení dieťaťa. Pri prvom nástupe dieťaťa na základnú školu, umeleckú školu i do športového klubu v meste zas dostanú poukážku v hodnote 100 eur a obyvateľovi staršiemu ako 70 rokov mesto každoročne v decembri daruje poukážku s 20 eurami.

Viac sa dozviete z reportáže Martina Jedináka.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

VEĽKÝ ŠARIŠ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poukážka

Dôležité udalosti